لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

هزاران نفر از مردم اوکراين سالگرد قربانيان حکومت استالين را در نزديکی کيِف برگزار کردند


حدود دو هزار نفر از مردم اوکراين روز يکشنبه به پارک صنوبر واقع در دهکده بايکيفنيا در ۲۰ کيلومتری کيف پايتخت اوکراين آمدند تا در مراسم سالگرد قربانيان حکومت استبدادی ژوزف استالين اولين دبيرکل کميته مرکزی حزب کمونيست اتحاد جماهير شوروی سابق، شرکت کنند.

گفته ميشود حدود صد هزار نفر در عصر ترور و وحشت اتحاد جماهير شوروی سابق يعنی در بين دهه های سالهای ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ در زمان حکومت استبدادی استالين کشته و در گورهای جمعی بطور پنهانی دفن شده اند. مورّخان و شاهدان عينی ميگويند که پليس مخفیِ اتحاد جماهير شوروی اجساد اعداميان سياسی را در جنگل و در گورهای جمعی، دفن ميکردند.

رسانه های خبری ميگويند که باستانشناسانِ اوکراينی و لهستانی تا بحال بيش از ۲۱۰ گور جمعی و اجساد حدود ۱۴ هزار نفر را کشف کرده اند. استالين در بين روسها به ويژه روسهای مسنّ، در شرق و جنوب روسيه همواره بعنوان يک قهرمان جنگ جهانی دوم شناخته شده است و قرار است يکشنبه همين هفته طی مراسمی، شصت و پنجمين سالروز پيروزی استالين در جنگ دوم جهانی را جشن بگيرند.

در همين حال خاطرات دردناک و وحشتناکی از استالين در بين مردم اوکراين باقی است. اکثر مردم اوکراين، ژوزف استالين را همواره بعنوان مظهر ترور، خشنونت و سرکوب اتحاد جماهير شوروی سابق به ياد ميآورند، که يکی از علل عمده آن نقشی است که استالين در قحطی سال ۱۹۳۳ داشته است که منجر به کشته شدن ميليونها نفر از مردم اوکراين شد.

XS
SM
MD
LG