لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

قانونگذاران اوکراينی با پرتاب تخم مرغ، بمب های دودزا و ضربات مشت به جان هم افتادند


درگيری در پارلمان اوکراين پس از آن روی داد که بيشتر از يک دوم قانونگذاران به قرارداد تمديد اجارۀ يک پايگاه دريايی در اوکراين توسط روسيه رأی مثبت دادند.

قانونگذارانِ مخالف در جلسۀ روز سه شنبۀ پارلمان به طرف ولوديمير ليتوين رييس پارلمان اوکراين تخم مرغ و بمب های دودزا پرتاب کردند. بمب های دودزا باعث به صدا در آمدن آژيرِ سيستم اعلام حريق ساختمان پارلمان شد.

با تصويب اين قرارداد از سوی پارلمان اوکراين، روسها اجازه می يابند کنترل پايگاه دريايی شهر سواستوپول را که در شبه جزيرۀ کِريمه و در کرانهٔ دريای سياه قرار دارد، تا سال ۲۰۴۲، حفظ کنند.

پارلمان اوکراين دارای چهارصد و پنجاه کرسی است و دويست و سی و شش نماينده به اين قرارداد رأی مثبت داده اند. مجلس دومای روسيه نيز روز سه شنبه به اين قرارداد رأی مثبت داد.

بر اساس اين توافق اوکراين نيز اجازه می يابد به مدت ده سال گاز روسيه را سی درصد ارزان تر وارد کند.

قراردادی که روز سه شنبه به تصويب پارلمان اوکراين و مجلس دومای روسيه رسيد، هفته گذشته و پس از مذاکرات ويکتور يانوکويچ رييس جمهوری اوکراين با دميتری مدودف رييس جمهوری روسيه، اعلام شد. آقای يانوکويچ می گويد اين توافق به کاهش کسری بودجه اوکراين کمک می کند.

ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه نيز قرار داد با اوکراين را نشانۀ همکاری و روابط محکم بين دو کشور توصيف کرده است.

اما يوليا تيموشنکو چهرۀ سرشناس منتقد دولت اوکراين، و همچنين ملی گرايان آن کشور می گويند که اين قرارداد خلاف منافع ملی اوکراين است و ممکن است اوکراين را وارد درگيری هايی با روسيه کند.

XS
SM
MD
LG