لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

درگيری با پليس در مراسم سالگرد انقلاب نارنجی در اوکراين


درگيری با پليس در مراسم سالگرد انقلاب نارنجی در اوکراين
درگيری با پليس در مراسم سالگرد انقلاب نارنجی در اوکراين

هزاران تن از مخالفان دولت در اوکراين در مراسم هفتمين سالگرد انقلاب نارنجی در آن کشور که در ميدان استقلال در کيف برگزار شد، با پليس درگير شدند.

بيش از يک هزار نفر در هفتمين سالگرد انقلاب نارنجی در اوکراين، با حمل پرچم و تصاويری از يوليا تيموشنکو، نخست وزير پيشين و رهبر مخالفان، در ميدان استقلال در شهر کيف تجمع کردند. تيموشنکو ماه گذشته به اتهام سوءاستفاده از قدرت در زمان نخست وزيری به ۷ سال زندان محکوم شد. او و رهبران اتحاديه اروپا می گويند، دولت اوکراين با انگيزه های سياسی وی را محاکمه کرده است.

معترضين در ميدان استقلال عليه دولت شعار دادند و خواستار انقلاب جديدی در اوکراين شدند.

يکی از معترضان می گويد: ما برای انقلاب بعدی صبر می کنيم. ما انقلاب بعدی را سازماندهی خواهيم کرد. يک انقلاب واقعی و ديگر پيروزی را از دست نخواهيم داد.

چند تن پس از تلاش برای عبور از صفوف پليس ضدشورش دستگير شدند.

پيشتر يانوکوويچ، رييس جمهوری، پس از آن که رهبر ليتوانی به وی گفت اتحاديه اروپا از محکوميت تيموشنکو متعجب شده است، اجازه داد وی برای مداوا به يک مرکز پزشکی خارج از زندان منتقل شود. يک سازمان حقوق بشر در اوکراين می گويد، تيموشنکو ۵۰ ساله، در وضعيت بد جسمانی قرار دارد.

اتحاديه اروپا از يانوکوويچ خواسته است تيموشنکو را آزاد کند. يانوکوويچ که با اختلاف کمی در آرای انتخابات رياست جمهوری بر تيموشنکو پيروز شد، می گويد، محاکمه وی تنها گامی در مسير مبارزه با فساد بوده است. مقام های اوکراينی در محافل خصوصی می گويند، يانوکوويچ، به علت تنفر شخصی تصميم به محاکمه تيموشنکو گرفته است. تيموشنکو در قيام سال ۲۰۰۴ که به شکست يانوکوويچ در انتخابات در مقابل يوشچنکو انجاميد، نقش اساسی داشت. برخی از منتقدان می گويند، علت تنفر يانوکوويچ از تيموشنکو، به همين دليل بوده است.

تيموشنکو در بيانيه ای که به مناسبت انقلاب نارنجی در وب سايت حزبش به چاپ رسيده است، از مردم اوکراين خواسته است به روحيه سال ۲۰۰۴ باز گردند. تيموشنکو می گويد گروهی راهزن، اوکراين و سرمايه های ملی آن را به سرقت برده اند.

XS
SM
MD
LG