لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۴

تظاهرات در اوکراين در اعتراض به بازداشت تيموشنکو


تظاهرات در اوکراين در اعتراض به بازداشت تيموشنکو

صدها تن از مخالفان دولت اوکراين در پايتخت اين کشور دست به اعتصاب و تحصن زده اند. آنان خواهان آزادی يوليا تيموشنکو، نخست وزير پيشين اين کشور، هستند که روز جمعه بازداشت شد. پليس برای پايان دادن به اعتراض ها، ده ها تن از هواداران رهبر انقلاب نارنجی اوکراين را بازداشت کرد.

روز جمعه و در پی صدور حکم بازداشت برای يوليا تيموشنکو، نخست وزير پيشين اوکراين، صدها تن از هواداران رهبر انقلاب نارنجی اين کشور با برپايی چادر در ميدان مرکزی شهر کی یف دست به اعتصاب و تحصن زدند. مخالفان می گويند تا آزادی خانم تيموشنکو اعتصاب و تحصن خود را ادامه خواهند داد.

کشورهای اروپايی به بازداشت اين رهبر مخالفان دولت اوکراين اعتراض کرده و خواهان آزادی فوری وی شده اند. اما دادگاه صادرکننده حکم می گويد اين بازداشت به دليل لزوم تحقيقات بيشتر در زمينه اتهام سو استفاده از قدرت توسط يوليا تيموشنکو به هنگام تصدی نخست وزيری کشور است. مخالفان اين بازداشت را سياسی دانسته و می گويند دولت برای محدود کردن آزادی های سياسی او را بازداشت کرده است.

يکی از مشاوران اصلی يوليا تيموشينکو با هشدار درباره پيامدهای اين بازداشت از احتمال بروز انقلاب نارنجی دومی در اوکراين خبر داده است.

ولاديمير کووالوف، معاون رييس مجلس نمايندگان اوکراين، که در محل تحصن حضور داشت در اعتراض به اين بازداشت گفت: «ما مردم همه شهرهای اوکراين را برای پشتيبانی از دمکراسی به اينجا فرا می خوانيم. اگر مقام ها امروز درخواست های قانونی ما را ناديده بگيرند، فردا هر گونه صدای مخالفی را در کشور بازداشت خواهند کرد. ما بر اين نظريم که بازداشت يوليا اقدامی سياسی است.»

يوليا تيموشينکو رهبر انقلاب نارنجی سال ۲۰۰۴ اوکراين در آخرين انتخابات رياست جمهوری به فاصله ناچيزی پيروزی در انتخابات را به رييس جمهوری کنونی اوکراين واگذار کرد.

يوليا تيموشنکو از سوی دادستانی اوکراين متهم است به اينکه هنگام امضای يک پيمان اقتصادی با روسيه ۱۹۰ ميليون دلار به اوکرايين زيان وارد کرده است. در صورت اثبات اين اتهامات وی به ده سال زندان محکوم شده و نخواهد توانست در انتخابات پارلمانی سال آينده و انتخابات رياست جمهوری ۲۰۱۵ آن کشور شرکت کند.

XS
SM
MD
LG