لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۱۳

گزارش سیاسی: انتخابات ریاست جمهوری اوکراین و چشم اندازی بر آرمان های انقلاب نارنجی


ویکتور یوشچنکو، رئیس جمهوری اوکراین درانتخابات ریاست جمهوری اخیر متحمل شکست سنگینی شد. گفته می شود رای دهندگان او را به اتهام به خیانت به ایده آلهای اتقلاب نارنجی سال ٢٠٠٤ رها کردند. پیتر فدینسکی، خبرنگار صدای امریکا در مسکو این ایده آلها و آنچه را بر آنها رفته است بررسی می کند

روزگاری هزاران نفر نام ویکتور یوشچنکو را در میدان استقلال کی اف فریاد می کشیدند. « میدان» نه تنها نام یک محل ، بلکه یک رویداد تاریخی را که انعکاس دهنده امید ها برای به قدرت رسیدن یک دولت صادق و اقتصاد سالم بود، تداعی می کند.

یک مرد اوکراینی بنام پترو که درانقلاب نارنجی شرکت کرده بود می گوید: « میدان » مقدس تلقی می شو. تمام جهان از وقوع انقلاب نارنجی خبر داشت ، اما امروز همه چیز به همان وضعی که بود برگشته است. همه پراکنده شده اند و همه « بچه های خوب قدیمی » همه چیز را قاپیدند. همین.»

بسیاری از رای دهندگان می گویند " بچه های خوب قدیمی" اقای یوشچنکو و اعضای دولت او را شامل می شوند. آنها بر این گمانند خانم یولیا تیموشنکو، متحد رییس جمهوری در انقلاب نارنجی و رقیب سرسخت امروز او نیز فاسد است. گفته می شود ویکتور یانوکویچ، نخست وزیر پیشین - که تیموشنکو با او در انتخابات دور دون ٧ فوریه روبرو خواهد شد - نیز او کارنامه درخشانی ندارد. بر اساس حکم دادگاه عالی اوکراین، یانوکویچ در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠٠٤ تقلب کرد.

در سال ٢٠٠٤، مردم بر طبل ها می کوفتند و در خیابان ها می رقصیدند، آنها به رهبرانی صادق و یک اقتصاد سالم امید بسته بودند. انتخابات سال ٢٠١٠ در میان تردید هایی نسبت به هردو نزدیک می شود.

"بودان مارکویچ" ، فیزیکدانی که به تجارت روی آورده است می گوید: « رهبران انقلاب نارنجی باید فکر کنند که چرا مردم سرخورده شده اند." اما او یادآور می شود که آنها در دفاع از رهبرانشان، هر کاری را می توانستند انجام دادند، و اضافه می کند افرادی که با آن ها مخالفت کردند نباید از سرخوردگی مردم خشنود باشند و یا تصورکنند که حمایت عمومی را بدست خواهند آورد. این چنین نیست. مردم اوکراین به درک خود که ملتشان باید از احترام و والایی برخوردار باشد، صادق هستند .»

وی می گوید « میدان» راهنمای نسل جوان در سراسر زندگی شان خواهد بود، و هنوز مردم دموکراسی خواه در روسیه و سایر کشورهای شوروی سابق با حسرت و امید به انقلاب نارنجی نظاره می کنند.

اولکسی هاران، کارشناس علوم سیاسی در اوکراین می گوید: «دموکراسی، آزادی بیان و انتخابات دموکراتیک ثمره های انقلاب بودند. در نتیجه دولت و توپوریسیون قدرت را معاوضه می کنند."

« میدان » هنوز بطور کامل به وعده های سیاسی و اقتصادی خود وفا نکرده است. اما به نظر می رسد مردم اوکراین معتقدند انقلاب نارنجی انتظارات و معیارها را در سطحی افزایش داده است که بر مبنای آن سیاستمداران کشور در ٢٠١٠ و ورای آن قضاوت خواهند شد.

XS
SM
MD
LG