لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

محاکمه تيموشنکو در اوکراين


محاکمه تيموشنکو در اوکراين
محاکمه تيموشنکو در اوکراين

يوليا تيموشنکو، نخست وزير پيشين اوکراين، در جلسه دادگاه روز پنجشنبه خود ادعای بی گناهی کرد.

خانم تيموشنکو متهم است که در دوران سه سال خدمت خود به عنوان نخست وزير اوکراين با امضای قرارداد خريد گاز طبيعی از روسيه از محدوده اختيارات خود فراتر رفته است.

نخست وزير سابق اوکراين در جلسه محاکمات روز گذشته خود در دادگاه کوچکی که مملو از جمعيت بود، در حاليکه از فرط اندوه به سختی قادر به حرف زدن بود، از قرار گرفتن در جايگاه متهمين خودداری کرد، و در حاليکه پشت به قاضی داشت، خطاب به حاضران، از جمله حاميان خود، روزنامه نگاران و ديپلماتهای خارجی، ويکتور يانوکوويچ، رييس جمهوری و رقيب ديرينه خود را متهم کرد که با حلق آويز کردن او می خواهد از شر مخالف سياسی سرسخت خود راحت شود.

خانم تيکوشنکو گفت: رييس جمهور اوکراين به من به چشم يک رقيب سياسی خطرناک نگاه می کند، که البته حق هم دارد، من به خاطر آزادی اوکراين حاضرم از زندگی ام بگذرم.

يوليا تيموشنکو که با کت و پيراهن کرم و قهوه ای، و بافه موهای طلايی پشت سرش، مثل هميشه ظاهری آراسته داشت، پس از مباحثات تيم دفاعی خود صحبت کرد. وی قرار است پيش از صدور حکم نهايی دادگاه در روزهای آينده، يک بار ديگر سخنرانی کند.

الکساندر پلاخوتينوک، وکيل مدافع خانم تيموشنکو، پس از پايان جلسه دادگاه به خبرنگاران گفت: فرضيه اساسی و جمع بندی نهايی همه بيانيه های دفاعی پرونده اين است که عملکرد تيموشنکو خلاف قانون نبوده است، مضافاً اينکه در طول مذاکرات مربوط به قرارداد گاز در سال ۲۰۰۹ هيچ نشانه ای دال بر ارتکاب يک عمل خلاف وجود ندارد.

دادستانهای اوکراين از دادگاه خواسته اند، خانم تيموشنکو را به ۷ سال زندان محکوم کند و وی را از تصدی هر گونه شغل و مقام دولتی، محروم سازد.

ايالات متحده و اروپا از دولت اوکراين انتقاد می کنند که محاکمه خانم تيموشنکو صرفاً انگيزه سياسی دارد و بروکسل تهديد کرده است که زندانی شدن وی به بهای رد عضويت اوکراين در اتحاديه اروپا تمام خواهد شد.

يوليا تيموشنکو به جرم اهانت به ساحت دادگاه دو ماه در زندان بوده است.

XS
SM
MD
LG