لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

همه پرسی های غیر قانونی در شرق اوکراین


در شرق اوکراین یک سلسله همه پرسی های غیر قانونی صورت گرفته است. آنها را گروه های جدائی خواه مسلح برگزار کردند و کوششی برای ایجاد شکاف و بی نظمی بیشتر بود. همه پرسی ها نقض آشکار قوانین بین المللی و تمامیت ارضی اوکراین است. امریکا نتایج آنها را قبول ندارد.

افزون بر این، امریکا از این که دولت روسیه هیچ کاری برای متوقف ساختن همه پرسی ها انجام نداد متاسف است – علیرغم این که پرزیدنت پوتین روز ۷ مه پیشنهاد کرد همه پرسی به تاخیر انداخته شود. در حقیقت، در روز رای گیری، رسانه های اجتماعی و ایستگاه های خبری که روسیه از آنها حمایت می کند، ساکنان شرق اوکراین را تشویق می کردند رای بدهند. این رسانه ها همچنین از همه پرسی ها بدون اشاره به پیشنهاد پوتین حمایت کردند.

علاوه بر این، پرزیدنت پوتین به نادرستی ادعا کرد نیروهای روسیه از مرز اوکراین عقب نشینی می کند. تا امروز هیچ علامتی که حاکی از چنین حرکتی باشد دیده نشده است.

تمرکز جامعه بین المللی اینک بر حمایت از کوشش های اوکراین برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۵ ماه مه است. ناظران بین المللی یادآور می شوند آمادگی برای انتخابات بر اساس معیارهای بین المللی جریان دارد و مردم اوکراین امکان خواهند یافت در باره آینده کشور خود اظهار نظر کنند.

بر اساس یک نظر خواهی مستقل که اخیرا انجام گرفت، اکثریت قابل ملاحظه ای از اوکرائینی ها قصد دارند در انتخابات شرکت کنند. هر تلاشی جهت برهم زدن این رونددمکراتیک، کوششی برای محروم ساختن شهروندان اوکراین از حق ابراز آزادانه اراده خود دیده خواهد شد.

آن گونه که پرزیدنت اوباما و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در روز ۲ ماه مه گفتند، رهبری روسیه باید بداند که اگر به بی ثبات ساختن اوکراین شرقی ادامه دهد و انتخابات ریاست جمهوری را مختل کند، تحریم های اضافی بر روسیه وضع خواهد شد.
ایالات متحده آمریکا دولت روسیه را ترغیب می کند به تعهداتی که در اجلاس ژنو برعهده گرفت عمل کند و تا فرصت باقی است گام های لازم را برای کاهش تنش و آرام ساختن وضع در اوکراین بردارد.
XS
SM
MD
LG