لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۴

تحقیق درباره اتهام ضرب و شتم نخست وزیر سابق اوکراین


تحقیق درباره اتهام ضرب و شتم نخست وزیر سابق اوکراین
تحقیق درباره اتهام ضرب و شتم نخست وزیر سابق اوکراین

ویکتور یانوکوویچ رییس جمهوری اوکراین می گوید دستور داده است درمورد ضرب و شتم یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق زندانی و رهبر اوپوزیسیون، و رقیب سیاسی او، تحقیق شود.

یانوکویچ این تصمیم را روز پنجشنبه، یک روز پس از آن اعلام کرد که کمیسر حقوق بشر اوکراین گفت یک معاینه شخصی، کوفتگی و کبودی هایی را روی بدن تیموشنکو نشان داد.

تیموشنکو به اتهاماتی که آمریکا و اتحادیه اروپا می گویند انگیزه سیاسی دارد زندانی است، و وکیلش می گوید گاردهای زندان او را روز جمعه هنگامی که برای درمان به بیمارستانی برده می شد، کتک زدند.

وکیل همچنین گفت خانم تیموشنکو از آن زمان دست به اعتصاب غذا زده است.

در اعتراض به وضعیت تیموشنکو، رییس جمهوری آلمان حضور در جلسه ای را که قرار است ماه آینده در یالتا در ساحل دریای سیاه در اوکراین تشکیل شود، لغو کرده است. و کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد این مساله عمیقا او را نگران ساخته است.

دادستان های اوکراین تایید کرده اند که تیموشنکو ناخواسته به بیمارستان برده شد، اما اتهام ضرب و شتم او را تکذیب می کنند. تیموشنکو حاضر نبود داوطلبانه به بیمارستان برود زیرا به پزشکان دولتی اعتماد ندارد.

او سال پیش باتهام سوء استفاده از مقام خود در یک معامله گاز با روسیه در سال ۲۰۰۹ به ۷ سال زندان محکوم شد، و حالا باتهام فرار از مالیات محاکمه می شود که ممکن است دوره زندان او به ۱۲ سال تمدید شود.

تیموشنکو اتهامات را تکذیب می کند و آنها را بخشی از کمپین یانوکویچ برای برکناری نیرومندترین رقیب سیاسی خود می داند.

XS
SM
MD
LG