لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

اوکراین می‌گوید یک دریاسالار روس را در حمله موشکی به کریمه کشته است


اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد که فرمانده ناوگان روسیه در دریای سیاه، دریاسالار ویکتور سوکولف، در حمله موشکی اوکراین به مقر این ناوگان در شبه‌جزیره کریمه کشته شده است. این خبر هنوز از سوی روسیه تأیید نشده است.

به گزارش رویترز یگان ویژه اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حمله موشکی در روز ۳۱ شهریور انجام شده و ۳۴ افسر و ۱۰۵ سرباز دیگر روسیه را نیز زخمی کرده است. این حمله همچنین خسارت‌های زیادی به مقر ناوگان روسیه وارد کرده است.

رئیس اطلاعات اوکراین هم روز شنبه دوم مهر به صدای آمریکا گفت که در نتیجه حمله روز جمعه کی‌یف به ناوگان دریای سیاه دست کم ۹ نفر کشته و ۱۶ نفر زخمی شدند.

ارتش اوکراین همچنین جزئیات بیشتری درباره حمله روز جمعه به سواستوپل ارائه کرد. به گفته ارتش اوکراین، نیروی هوایی ۱۲ حمله به مقر ناوگان دریای سیاه انجام داد و مناطقی را هدف قرار داد که پرسنل، تجهیزات نظامی، و تسلیحات در آن متمرکز شده بود. بر اساس این گزارش، دو سامانه موشکی ضد‌هوایی و چهار واحد توپخانه روسیه هدف قرار گرفته‌اند.

به گفته موسسه مطالعات جنگ، مستقر در آمریکا، اوکراین در هفته‌های اخیر به طور فزاینده‌ای تاسیسات دریایی روسیه در کریمه را هدف قرار داده است، در حالی که عمده ضد‌حملات تابستانی این کشور پیشرفت کمی در شرق و جنوب اوکراین داشته است. کارشناسان نظامی می گویند برای تضعیف روحیه روسیه و تضعیف ارتش این کشور ضروری است که اوکراین به حملات خود به اهدافی در کریمه ادامه دهد.

ناوگان روسیه در دریای سیاه نقش مهمی در حملات این کشور به اوکراین داشته است. این ناوگان مسئول کنترل ترافیک در دریای سیاه و تأمین امنیت برای حملات هوایی و دریایی روسیه به اوکراین بوده است.

XS
SM
MD
LG