لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۶

دیپلماتها: اوکراین باید به اعتراض مردم احترام بگذارد


اسوشیتدپرس: دولت روسیه قصد دارد اوکراین را به حوزه نفوذ مسکو باز گرداند

دیپلمات های غربی درکی اف از مقامات اوکراین خواسته اند به اعتراضات عمومی علیه تصمیم دولت به متوقف ساختن مناسبات با اتحادیه اروپا ونزدیک شدن به مسکو، احترام بگذارند.

به گزارش اسوشیتد پرس، روزپنجشنبه چند هزارفعال به تظاهرات درمیدانی درمرکز کی اف ادامه دادند ومحل برگزاری جلسات دولت را، که مدت ها پیش ازآغاز اعتراضات ترتیب داده شده بود، محاصره کردند.

درهمین حال، درجلسه ای که سازمان همکاری و امنیت درشورای ویران اروپه درسوی دیگر رودخانه تشکیل داده بود، ویکتوریا نولاند مدیرکل وزارت امورخارجه آمریکا مقامات اوکراین را به «برخورد سازنده» با اعتراضات فراخواند وگفت: «این لحظه ای است که دولت به آرمان های مردم خود پاسخ دهد یا آنها را مایوس کند» ، وافزود :«لازم است معیارهای دموکراتیک و حکومت قانون رعایت شود.»

دیوید لیدینگتون، وزیرامور اروپا درکابینه بریتانیا ازمقامات اوکراین خواست به حق شهروندان برای تجمع صلحجویانه احترام بگذارند.

میکولا آزاروف نخست وزیر اوکراین سعی کرده وضعیت متشنج کشورش را دریک محتوای مثبت تشریح کند و گفته است که اعتراضات «درکشوری که دموکراسی درآن رشد پیدا می کند، تحولی کاملا عادی است.»

با این حال، درحالی که ویکتور یانوکویچ رئیس جمهوری اوکراین به دیدار ازچین ادامه می دهد، بنظرمی رسد دولت قصد ندارد دربرابر معترضین تسلیم شود. پلیس قول داده است از زور استفاده نکند، اما ده ها فعال اوپوزیسیون را بازداشت کرده اند و ازآنها بازجوئی می کنند.

معترضین می خواهند دولت استعفا دهد وانتخابات زودتر از موعد برگزار شود.

درجلسه سازمان همکاری وامینت در اروپا، سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه نیز سخن گفت اما به اعتراضات اوکراین، که یک عنصر نیرومند ضد روسی داشته است، اشاره نکرد.

درگزارش اسوشیتد پرس گفته می شود دولت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تصمیم دارد اوکراین را به حوزه نفوذ مسکو باز گرداند.
XS
SM
MD
LG