لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۲

سی‌ان‌ان: یک مسافر هواپیمای اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه، با نقض تحریم تسلیحاتی علیه لیبی مرتبط شده بود


تصاویر ۹ سرنشین اوکراینی هواپیما
تصاویر ۹ سرنشین اوکراینی هواپیما

شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید خانم اولنا مالاخووا، ۳۸ ساله، یکی از قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی در ایران، رئیس دو شرکت بود که یک گزارش سازمان ملل متحد آنها را با نقض تحریم های تسلیحاتی این سازمان علیه لیبی مرتبط می کرد.

به نوشته سی‌ان‌ان، او مسافر پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین بود که از تهران به کی‌یف می رفت. این هواپیمای مسافربری با شلیک موشک توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آسمان ایران منفجر شد و همه سرنشینان آن کشته شدند. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

اولنا مالاخووا یکی از دو مسافر اوکراینی هواپیما بود. هدف سفر مالاخووا به ایران مشخص نیست. او رئیس یک شرکت به نام «اسکای آویا ترانس» مستقر در اوکراین بود. او همچنین یکی از مالکان شرکت دیگری به نام «وولاریس بیزنس» بود که در شهر ادینبورگ، واقع در اسکاتلند، ثبت شده است.

تنها هواپیمای باری این دو شرکت، که یک ایلیوشین ایل-۷۶ متعلق به وولاریس بود و اسکای آویا ترانس آن را اداره می کرد، در ماه اوت ۲۰۱۹ در لیبی هدف حمله یک پهپاد نیروهای ژنرال حفتر قرار گرفت و منهدم شد. حفتر با دولت مستقر در طرابلس در جنگ است.

این شرکت ها آن زمان گفته بودند که هواپیمای مذکور حامل «کمک های انسانی» از ترکیه بود؛ ادعایی که دولت اوکراین نیز از آن حمایت کرد. به نوشته سی‌ان‌ان کارشناسان سازمان ملل هواپیمای هدف قرار داده را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که هواپیما تجهیزات نظامی نظیر پهپاد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG