لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۸

حزب يانوکوويچ در اوکراين برنده انتخابات پارلمانی شد


مردم اوکراين روز يکشنبه برای انتخاب نمايندگان جديد پارلمان کشور به پای صندوق های رأی رفتند. با وجوديکه انتظار می رود نتيجه انتخابات روز دوشنبه اعلام شود، اما شمارش يک سوم آرا از پيروزی تنگاتنگ جريان سياسی ويکتور يانوکوويچ رييس جمهوری با ٣۶ درصد که اکثريت ضعيفی از ۲۲۵ کرسی پارلمان است، حکايت دارد.

انتخابات پارلمانی اوکراين در حالی برگزار شد که علاوه بر تيرگی جو حاکم به خاطر زندانی بودن يوليا تيموشنکو، نخست وزير سابق گمانه زنی های زيادی در مورد تقلب های گسترده در کيفيت برگزاری انتخابات وجود داشت. گفته می شود در اين انتخابات حدود ۸۰۰ نفر از ناظران بين المللی بر روند برگزاری انتخابات نظارت داشتند. حزب سرزمين پدری تيموشنکو در آرايی که تاکنون شمارش شده ۲۰ درصد ردی ها را بدست آورده است.

حمايت وسيع طرفداران جريان سياسی حاکم متعلق به ويکتور يانوکوويچ، رئيس جمهوری اوکراين، موسوم به حزب مناطق، استمرار حضور او را در قدرت تضمين می کند.

در اين ميان غرب نيز روند برگزاری انتخابات پارلمانی در اين کشور را که از جمهوری های سابق رقيب استراتژيک خود اتحاد جماهير شوروی سابق است، با دقت زياد زير نظر دارد. چون اين کشور بين روسيه و اتحاديه اروپا قرار دارد و کانال خوب و معقولی برای نقل و انتقال ذخاير انرژی به بسياری از کشورهای عضو اتحاديه اروپا به شمار می رود.

اما اخيراً مناسبات اوکراين با ايالات متحده و اروپا به خاطر زندانی شدن، يوليا تيموشنکو، نخست وزير سابق اين کشور به کدورت کشيده شده است. اين انتخابات برای غرب آزمون سياسی بزرگی برای محک زدن عيار دموکراسی در اوکراين تلقی می شود. چون به مجرد اينکه غرب از اين کشور روی برگرداند، مسکو از آن متحد اقتصادی و سياسی قابل اعتمادی برای خود در منطقه می سازد.

جريان های سياسی طرفدار غرب در اوکراين اميدوارند با کسب تعداد کافی از کرسی های پارلمان قدرت يانوکوويچ را به چالش بگيرند.

در عين حال، با آنکه يوليا تيموشنکو، نخست وزير سابق اوکراين در زندان است، اما حزب تحت رهبری او مبارزات آتشينی را برای کسب کرسيهای پارلمان به انجام رساندند. بنابر گزارش ها خانم تيموشنکو و همبندانش نيز در انتخابات پارلمانی شرکت کردند و آرای خود را در زندان در صندوق های رأی ريختند.

چهره مطرح ديگری که در جريان مبارزات انتخابات پارلمانی اوکراين نقش فعالی ايفا کرد، ويتالی کليچکو، مشت زن معروف و سرشناس اين کشور است که با شعار مبارزه با فساد مالی سعی داشت يانوکويچ و جريان سياسی او را از ميدان به در کند.
XS
SM
MD
LG