لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۳

نخست وزیر کریمه از پوتین درخواست کمک کرد


نخست وزیر منطقه کریمه در اوکراین روز شنیه ادعا کرد کنترل ارتش و پلیس را به دست گرفته است و از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درخواست کرد به برقراری صلح کمک کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، کفیل ریاست جمهوری اوکراین مشروعیت رهبر کریمه را زیر سئوال کشید و گفت انتخاب او توسط پارلمان منطقه ای در روز پنجشنبه، زمانی که ساختمان در اشغال مردان مسلح طرفدار روسیه بود، قانون اساسی کشور را نقض کرد.

این رویداد جدیدترین تحول در افزایش تنش در پی برکناری ویکتور یانوکویچ توسط یک جنبش اعتراضی است که سعی دارد اوکراین را از روسیه دور کند و به اتحادیه اروپا نزدیک سازد.

روز جمعه، مردان مسلحی که سرباران روسی توصیف شدند کنترل فرودگاه های اصلی و یک مرکز ارتبالطی در کریمه را به دست گرفتند، و مقامات اوکراین روسیه را به « هجوم نظامی و اشغال» متهم ساختند.

نخست وزیر کریمه ، سرگئی آسکیونوف، اعلام کرد نیروهای مسلح، پلیس ، سرویس امنیت ملی و گاردهای مرزی در منطقه فقط به دستورات او پاسخ خواهند داد.

در کیف، آرسینی یاتسنیکف، نخست وزیر اوکراین جلسه کابینه را تشکیل داد و روسیه را از تحریک ناآرامی و بی نظمی در کریمه بر حذر داشت.

قانونگذاران روسیه از ولادیمیر پوتین خواسته اند گام هایی برای تثبیت وضع در کریمه و حفاظت از روس ها در آنجا بردارد.

روسیه، اوکراین را از جهت دیگری زیر فشار گذاشته است. سخنگوی شرکت گازپروم گفت اوکراین یک میلیارد و ۵۹ میلیون دلار بابت گاز واردتی بدهکار است .

روز جمعه، باراک اوباما به مسکو هشدار داد مداخله نظامی در اوکراین هزینه خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG