لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۸

ريیس جمهوری پيشين اوکراین درمورد قتل يک روزنامه نگار مورد بازجويی قرار گرفت


لئونید کوچما، رئیس جمهوری پيشين اوکراین، برای اولين بار به عنوان مظنون در قتل يک روزنامه نگار در سال ۲۰۰۰ ميلادی زير سوال قرار گرفت.

روز چهارشنبه، دادستان ها، آقای کوچما را برای چند ساعت مورد سوال قرار دادند. او به هنگام ورود به اداره دادستانی در شهر کيف، به خبرنگاران گفت: وی احساس «آرامش» می کند و آماده است که از «هر طریقی» بی گناهی خود را اثبات کند. او بدون صحبت کردن با رسانه ها اداره دادستانی را ترک کرد.

دادستان ها در اوکراین روز سه شنبه تحقیقات جنایی عليه رئیس جمهوری پيشين را آغاز کردند و گفتند: يک نوار صوتی که وی را مقصر قلمداد می کند، می تواند برای اولين بار به عنوان مدرک به اين پرونده اضافه شود. آقای کوچما متهم به دست داشتن در آدم ربایی و قتل «گئورگی گونگادزه» سردبير يک روزنامه اينترنتی است. گونگادزه يکی از بزرگترین منتقدان لئونید کوچما، رئیس جمهوری پيشين اوکراين بوده است. اين قتل بدترين رسوايی در اوکراين، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی محسوب می شود.

آقای کوچما از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۰۵ ميلادی رئیس جمهوری اوکراین بود. او قبلا در مورد اين قتل به سوالاتی پاسخ داده بود ولی اين اولين بار است که وی به عنوان مظنون مورد بازجويی قرار می گرفت.

يک محافظ سابق ریاست جمهوری، ميکولا ملنيچنکو، می گويد که وی در سال ۲۰۰۰ ميلادی صدای لئونید کوچما را ضبط کرده است. در اين نوار، صدايی شبيه به آقای کوچما که درمورد از بين بردن سردبير روزنامه سخن می گويد، شنيده می شود. محافظ سابق ریاست جمهوری روز چهارشنبه در دفتر دادستان حاضر شد و گفت: حضور وی آقای کوچما را وحشت زده کرد و باعث شد وی جلسه سوالات را کوتاه کند.

مخالفان آقای کوچما در ده سال گذشته خواسته بودند وی به جرم قتل سردبير روزنامه محاکمه شود. رهبر اپوزیسیون اوکراین، یولیا تیموشنکو، از تصمیم دولت برای شروع ناگهانی به تحقیق در مورد اين پرونده و دست داشتن رييس جمهوری پيشين در قتل انتقاد کرد و آن را يک اقدام سطحی رئیس جمهوری کنونی ، ویکتور یانوکوویچ، برای اثبات تعهد دولت به قانون قلمداد کرد.

XS
SM
MD
LG