لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

مبارزات فمنيست ها در اوکراين عليه گردشگری جنسی


در ابتدا، اعتراضات گروه فمینیستی «فمن - Femen» در اوکراین توسط رسانه ها نادیده گرفته شد. اما دو سال پیش، زنان معترض شروع به درآوردن پیراهن های خود کردند. در ماه های اخیر، اين تاکتیک به فرانسه، کانادا و برزیل نيز گسترش یافته است.

الکساندرا شوچنکو، يکی از بنيانگذاران گروه فمن، در زیرزمین دفترش در مرکز شهر کیف، به منتقدان که می گویند معترضان گروه فمن به دلايل نادرست توجه رسانه ها را جلب می کنند، جواب می دهد.

او می گوید: «هنگامی که ما عریانی، هوشمندی و ایده هایمان را با هم آميختيم، دیديم که کارايی دارد. مردم این تناقض را دیدند. آنها آماده گوش دادن و ديدن زنان - زنان پرتکاپو، برهنه و تهاجمی نيستند.»

در شرق اروپا، گروه فمن در اوکراين و گروه پوسی رايوت در روسيه نشان دهنده نوع جدیدی از اعتراضات فمینیستی، نمايشی و رادیکال هستند. در شهر کیف فعالان به طور منظم برای تظاهرات آموزش می بينند. حامی اين آموزش خشمی است که زنان اروپای شرقی در مقايسه با زنان اروپای غربی احساس می کنند: چراکه نسبت به حقوق و تبعیض شغلی توسط کارفرمایان ۳۰ سال عقب تر قرار دارند.

شوچنکو می افزايد: «کارفرمایان می گویند، شما ظرف چند سال، یا حتی در چند ماه ديگر ازدواج می کنيد و باردار می شويد، بنابراين شما یک کارگر دائمی نیستيد، من نمی خواهم شما در اينجا کار کنيد. ولی روش ديگری نيز برای اشتغال به کار وجود دارد: کارفرمایان از زنان می خواهند که با آنها هم بستر شوند و رابطه جنسی برقرار کنند. زنان می گويند، ما هيچ کاری در اين مورد نمی توانیم انجام دهيم.»

در ماه ژوئن، گروه فمن، نسبت به مشارکت اوکراین در ميزبانی مسابقات قهرمانی فوتبال اروپا اعتراض کرد. بنا به استدلال آنها برخی از طرفداران فوتبال به روسپی خانه ها و باشگاه های رقص لخت زنان در اوکراين می روند.

شوچنکو می گوید: «در حال حاضر تعداد بسیاری برای گردشگری جنسی به اوکراین می آيند. از آنجايی که هیچ کس به اين مساله توجهی ندارد، تلاشی برای جلوگیری از این مشکل انجام نمی شود.»

«صنعت» سکس در اوکراین، رونق فراوانی دارد، کشوری که در آن زنان در زیبایی نمره بالايی دارند و درآمد پايينی.

شوچنکو اشاره می کند که «در اوکراين تبديل شدن به يک زن روسپی واقعا آسان است، حتی برای من، یا برای دختران دیگر. شما بايد فقط يک مرحله را برای تبدیل شدن به یک زن روسپی طی کنيد. من از بسیاری از روسپی خانه ها و باشگاه های رقص لخت دعوت به کار شده ام.»

اوکسانا شاچکو، يکی از فعالان قديمی گروه فمن، يک گام جلوتر میرود، و سایتهای اینترنتی دوستیابی بین المللی را که گاهی به نام سایت های سفارش عروس پستی نيز شناخته می شوند، مورد سرزنش قرار می دهد.

او می گويد: «تعداد بسیاری از وب سایت های تبلیغ زنان اوکراینی وجود دارند، چرا که دختران اوکراینی زیبا هستند. اما، متاسفانه، بسیاری از آنان کم سواد و کم اطلاعند و می خواهند همسر یک مرد ثروتمند - قهرمان آنها با اسب سفيد - شوند. اما در واقعیت، اين امر فقط مانند صادرات تن انسان است و غیر قانونی است. ما در تلاش برای توضیح دادن به این دختران هستيم که اين راهی واقعی برای یک زندگی خوب نیست.»

شوچنکو، ۲۴ ساله، بايد افکار فمینیسم خود و انتظارات سنتی مادر و مادر بزرگش را همزمان مد نظر قرار دهد.

شوچنکو، که در یک شهر متوسط در غرب اوکراین بزرگ شده است می گويد: «آنها برای من تصور زندگی دیگری را دارند. آنها می خواهند من را به عنوان یک همسر و مادر ببینند. و هر روزی که مادرم به من زنگ می زند، او می گوید: کی من نوه هايم را می بينم؟ آيا شوهری پیدا کرده ای؟ و من نمی دانم چگونه پاسخ دهم.»

اما شوچنکو معتقد است که می تواند از همه چيز برخوردار باشد. چند هفته پیش، او به باز کردن دفتر جدید گروه فمن در پاریس کمک کرد. او می گوید که با چند مرد جالب فرانسوی آشنا شده است، مردانی که او «مردان فمینیست» می نامد.
XS
SM
MD
LG