لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

تازه ترین تحولات اوکراین


--کشورهای عضو ناتو و روسیه روز چهارشنبه در بروکسل ملاقات می کنند تا درباره تحولات اوکراین رایزنی کنند.


--کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می‌گوید در مادرید با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه ملاقات کرد و با او «گفت و گوهای مفید»‌داشت.

--وزير امور خارجه ايتاليا:‌ روسيه با برگزاری نشستی با نمايندگان ناتو در روز چهارشنبه موافقت کرده است.

--یولیا تیوشنکو از رهبران اپوزیسیون اوکراین از کشورهای غربی خواست روسیه را تحریم کنند.

--گازپروم روسیه قیمت گاز صادراتی به اوکراین را بالا برد. تحلیلگران می گویند این اقدام پیامی به اتحادیه اروپا است تا قدرت روسیه در بازار انرژی به اروپا را فراموش نکنند.

--گروهی از حامیان دولت جدید اوکراین در مقابل سفارت روسیه در اوتاوا، پایتخت کانادا تظاهرات کردند و خواستار خروج نیروهای ولادیمیر پوتین از اوکراین شدند.

--مقامات دولت جدید اوکراین خبر اعزام ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا به اوکراین را تایید کرد. هدف این گروه تلاش برای از بین بردن احتمال درگیری نظامی میان اوکراین و روسیه است.

--ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا گفت هدف بریتانیا جلوگیری از درگیری نظامی در اوکراین است. ویلیام هیگ در بیانیه ای گفت لندن هرگونه نقض استقلال و تمامیت ارضی اوکراین را محکوم می کند. بریتانیا اعلام کرده در نشست جی-۷ در سوچی شرکت نمی کند و علی رغم حمایت از ورزشکاران انگلیسی در مسابقات پاراالمپیک در هفته جاری، هیچ نماینده دولتی را به این مسابقات اعزام نمی کند.

--جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه وارد کیف شد و از بسته کمک یک میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین خبر داد.

--ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه گفت کشورش آماده استفاده از تمام گزینه ها برای حفاظت از شهروندان روس در اوکراین است.

--ولادیمیر پوتین در کنفرانس خبری که در اقامتگاه ریاست جمهوری روسیه برگزار شد تغییر قدرت در واوکراین را «کودتایی علیه قانون اساسی و تصرف مسلحانه قدرت‌» نامید.

--سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه قرار است با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مادرید ملاقات کند.

--خبرگزاری فرانسه به نقل از گونتر اوتینگر، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا گفت اتحادیه اروپا در حال بررسی پرداخت بدهی دو میلیون دلاری اوکراین به روسیه است.

--مسکو از موافقت خود با شرکت در نشست فوق العاده با اعضای ناتو در روز چهارشنبه خبر داد.

--ولادیمیر پوتین در کنفرانس خبری که در اقامتگاه ریاست جمهوری روسیه برگزار شد تغییر قدرت در واوکراین را «کودتایی علیه قانون اساسی و تصرف مسلحانه قدرت‌» نامید.

--پوتین همچنین گفت روسیه قرار نیست به کریمه حمله کند و قصد دارد احساسات جدایی طلبانه را تحریک کند. او گفت این مردم کریمه هستند که سرنوشت آینده شان را تعیین می کنند.

--از کریمه خبر می رسد که سربازان اوکراینی و روسی در پایگاه هایشان در آماده باش هستند. همچنین اخبار ضد و نقیض حاکی است که به سربازان اوکراینی اولتیماتوم داده شده تا تسلیم شوند.

--ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد گفته است که رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین با ارسال نامه ای به ولادیمیر پوتین خواستار آن شده تا وی با پشتیبانی نیروی نظامی روسیه نظم و قانون را در اوکراین برقرار سازد.

--در شرق اوکراین، تظاهرکنندگان حامی روسیه بخش هایی از منطقه ای در شهر دونتسک که ساختمان های دولتی منطقه ای در آن قرار دارند را اشغال کرده اند. همزمان صدها فعال حامی روسیه در تلاشی ناکام قصد داشتند به ساختمانی دولتی در شهر جنوبی اودسا راه یابند.

XS
SM
MD
LG