لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۱

دولت اوکراين از اکران فيلم «مسابقه» جلوگيری کرد


دولت اوکراين از اکران فيلم «مسابقه» جلوگيری کرد
دولت اوکراين از اکران فيلم «مسابقه» جلوگيری کرد

دولت کيف در توضيح دليل جلوگيری از اکران فيلم «مسابقه» گفت اين فيلم در شرايطی که اوکراين در آستانه برگزاری مسابقات جام ملتهای اروپاست، به احساسات و تعصبات وطن پرستانه مردم دامن می زند.

فيلم «مسابقه» روايت داستانی است که همه اوکراينی ها کم و بيش آن را می دانند، مسابقه فوتبالی که در سال ۱۹۴۲ فوتباليستهای سرشناس کيف، تيم نيروهای اشغالگر آلمان نازی را شکست دادند، و البته بهای آن را هم به قيمت زندگيشان پرداختند.

مقامهای کيف، روز سه شنبه جلوی پخش اين فيلم را گرفتند. آنها از اين بيم داشتند که پخش اين فيلم در آستانه برگزاری جام ملتهای اروپا که دو هفته بيشتر به برگزاری آن باقی نمانده، احساسات ضدآلمانی را در مردم اوکراين بيدار کند.

مقامهای اوکراين همچنين عنوان می کنند که فيلم مسابقه گرچه از يکسو باعث دلگرمی و تشويق فوتباليستهای اوکراين می شود، در عين حال ممکن است کيفی ها را طوری معرفی کند که گويی با همدستی با نازيستها، قصد دارند اعتبار و تاريخ اوکراين را در نگاه مخاطب اوکراينی تحريف کنند.

بعضی از کارشناسان ابراز نگرانی کرده اند که اين فيلم در شرايطی که اوکراين قرار است ميزبانی چندين مسابقه تيم ملی آلمان را عهده دار باشد، ممکن است لبه تيز خشونتها را متوجه طرفداران فوتباليستهای آلمانی کند.

فيلم، يک مسابقه فوتبال را حکايت می کند که در روز نهم ماه اوت ۱۹۴۲ در آن تيم وِرهارت آلمان در مقابل تيم قوی دايناموی کيف قرار گرفت. در اين بازی، تيم کيف با وجوديکه ارتش اس اس به آنها اخطار کرده بود ببازند، با امتياز ۵ بر ۳ تيم آلمان را شکست داد. يک هفته پس از اين مسابقه، ۹ نفر از اعضای تيم کيف دستگير شدند، يکی از آنها در دوران بازداشت درگذشت، و سه نفر آنها ۶ ماه بعد در اردوگاههای مرگ به دست جوخه اعدام سپرده شدند.

بازيگری که نقش نيکلای رانِويچ، کاپيتان تيم کيف را بازی می کند در صحنه ای از فيلم می گويد، گاهی بعضی چيزها ارزش مردن را دارند. او با چشمان پر از اشک قصد دارد بازيکنان تيمش را متقاعد کند که اين بازی بيانگر روح مقاومت و وطن پرستی آنها است.

XS
SM
MD
LG