لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

تشدید درگیری ها در شرق اوکراین


تشدید درگیری ها در شرق اوکراین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

مقام های شرق اوکراین می گویند درگیری روز سه شنبه نیروهای دولتی با شورشیان جدایی طلب حامی روسیه در شرق چندین کشته بر جای گذاشته است.

مقامهای اوکراینی کشته شدن پنج سرباز در ۲۴ ساعت گذشته را تایید کرده اند. اما دو طرف می گویند ۱۶ غیرنظامی نیز در همین مدت کشته شدند. این تلفات ناشی از افزایش درگیری در مناطق دونتسک و لوهانسک است.

به دنبال مطرح شدن احتمال کمک نظامی آمريکا به دولت اوکراين برای مقابله با جدايی طلبان مورد حمایت روسیه ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت هنوز تغییری در استراتژی آمریکا بوجود نیامده است.

با توجه به عدم بهبود وضعيت اوکراين، شکست کامل توافق آتش بس و ادامۀ درگيری های سنگين ميان دولت و جدايی طلبان اوکراينی، جنيفر ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد، ايالات متحده در زمينه تغيير خط مشی ديپلماتيک خود در برخورد با بحران اوکراين و احتمال کمک نظامی به دولت پترو پروشنکو، رئيس جمهوری اوکراين هنوز تصميمی نگرفته است و به گزينه های موجود نه چيزی اضافه شده، نه کم.

او گفت: «ما به ارزيابی در مورد بهترين راه ممکن برای کمک به اوکراين ادامه می دهيم، اصرار نداريم که حتماً تمرکز ما فقط بر راه های ديپلماتيک باشد. هميشه گزينه های ديگر را هم برای حل بحران در نظر می گيريم.»

سخنان خانم ساکی در واکنش به فشارهايی است که اخيراً به خاطر لزوم کمک تسليحاتی به دولت اوکراين و ارسال کمک های غير تسليحاتی بيشتر به اوکراين بر کشورهای غربی وجود دارد.

نهادهای غير دولتی آمريکا، از جمله مؤسسه پژوهشی بروکينگز روز دوشنبه با انتشار گزارشی از دولت آمريکا خواست تا ۳ ميليارد دلار کمک نظامی و غير نظامی در اختيار دولت اوکراين بگذارد.

استفن پيفر، تحليلگر مؤسسه بروکينگز گفت: «ما همچنين به دولت توصيه می کنيم که بخشی از تسليحات موجود در زرادخانه های وزارت دفاع را بيرون بياورد، زیرا احتمال تشدید جنگ در فصل بهار وجود دارد در نتيجه زمان نقش حساسی دارد.»

همزمان با تحولات سياسی بحران اوکراين، درگيری ها در شرق با شدت ادامه دارد. در ۲۴ ساعت گذشته شمار بيشتری از نظاميان و غير نظاميان کشته و زخمی شده اند.

ينس استولتنبرگ، دبير کل جديد ناتو قرار است در حاشيه کنفرانس امنیتی مونيخ برای نخستين بار با سرگئی لاوروف، وزير امور خارجۀ روسيه و پترو پروشنکو، رئيس جمهوری اوکراين ديدار و گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG