لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۵

به ارتش اوکراین آماده باش داده شد


سربازان مسلح در بیرون یکی از پاسگاه های مرزی اوکراین در شهر بالاکلاوا در کریمه، در نزدیکی خودروهای روسیه منتظرند.
سربازان مسلح در بیرون یکی از پاسگاه های مرزی اوکراین در شهر بالاکلاوا در کریمه، در نزدیکی خودروهای روسیه منتظرند.
همزمان با ضعف و آشفتگی دولتی جدید در «کی یف»، پایتخت اوکراین، روسیه دست به اقدامی تهاجمی در شبه جزیره «کریمه» در جنوب اوکراین زده است.

مجلس علیای پارلمان روسیه روز گذشته (شنبه) به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری آن کشور برای اعزام نیرو به اوکراین، بی اشاره به کدام منطقه از اوکراین، چراغ سبز داد.

«آرسنیی یاتسنیوک»، نخست وزیر اوکراین به روسیه اخطار کرده است که مداخله نظامی به معنای جنگ این دو کشور همسایه خواهد بود.

از سوی دیگر، «آلکساندر تورچینوف»، کفیل ریاست جمهوری اوکراین روز گذشته گفت که در پی چراغ سبز دادن مجلس روسیه به ولادیمیر پوتین و درخواست از او برای فراخواندن سفیر مسکو در واشینگتن،، او نیز به ارتش اوکراین فرمان آماده باش کامل داده است.

قانونگذاران روس می گویند: گفته های روز جمعه گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را درباره تحولات اوکراین، «موهن» می دانند.

آقای اوباما گفته بود که آمریکا از دریافت گزارش هایی درباره تحرکات نظامی فدراسیون روسیه در خاک اوکراین "عمیقاً نگران" شده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین یادآور شد که "هر گونه مداخله نظامی در اوکراین هزینه هایی خواهد داشت."

روز گذشته، «ویکتور یانوکوویچ، رئیس سرنگون شده جمهوری اوکراین، و «سرگئی آکسنوف»، نخست وزیر جدید «کریمه»، خواهان ورود نیروهای روسیه به جمهوری خودمختار «کریمه» در اوکراین شدند.

حزب «وحدت روسیه»، برهبری آقای آکسنوف، در انتخابات منطقه ای چهار سال پیش در کریمه، تنها سه کرسی به دست آورد، و در انتخابات سراسری دو سال پیش در اوکراین، حتی به یک کرسی نمایندگی نیز دست نیافت.

با این حال، روز پنجشنبه گذشت؛ مردان مسلح روسی زبان پارلمان کریمه را تسخیر کردند، و نمایندگان زیر تهدید اسلحه، با اکثریتی ناچیز به نخست وزیری آقای آکسنوف رای دادند.
XS
SM
MD
LG