لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

دادگاه اوکراین استیناف نخست وزیر سابق را رد می کند


دادگاه اوکراین استیناف نخست وزیر سابق را رد می کند
دادگاه اوکراین استیناف نخست وزیر سابق را رد می کند

یک دادگاه استیناف در اوکراین محکومیت یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق به هفت سال زندان را ابرام کرده است.
خانم تیموشنکو بجرم سوء استفاده از اقتدار خود در یک معامله گاز با روسیه در سال ۲۰۰۹، که مخالفانش می گویند بنفع مسکو بود، به زندان محکوم شده است.
نخست وزیر سابق و رهبر اوپوزیسیون که با اتهامات متعدد دیگری نیز روبرو است، هر گونه خلافکاری را تکذیب کرده است و دادگاه استیناف را تحریم کرد. او گفت نمی خواست در آنچه آنرا یک «فرایند شرم آور» نامید شرکت کند.
خانم تیموشنکو و وکلای او روز پنجشنبه شکوائیه ای به دادگاه اروپایی حقوق بشر ارائه دادند؛ دادگاه قول داده است به آن ارجحیت بدهد.
روز چهارشنبه، ویکتور یانوکوویچ رییس جمهوری اوکراین گفت او با آزادی تیموشنکو مخالف نیست، اما نمی تواند در روند قضایی مداخله کند.
محاکمه بر مناسبات اوکراین با اتحادیه اروپا، که خواهان پیوستن به آن است، تاثیر گذاشته است. اتحادیه روز دوشنبه گفت تا مساله تیموشنکو حل نشود، توافقنامه مهم همکاری سیاسی و تجارتی با اوکراین را امضا نخواهد کرد.
خانم تیمو شنکو محاکمه خود را یک «مثله سیاسی» توصیف کرده است و می گوید هدف این است که به یانوکوویچ رییس جمهوری اجازه داده شود یک رقیب سیاسی را از سر باز کند. تیموشنکو انتظار می رفت کاندیدای اصلی اوپوزیسیون در انتخابات سال آینده باشد، اما در صورتی که محکومیت او قطعی شود صلاحیت خود را از دست خواهد داد.
آمریکا، اتحادیه اروپا و گروه های حقوق بشر اتهاماتی را که به تیموشنکو وارد آمده برآمده از انگیزه های سیاسی دانسته اند و محکوم کرده اند.

XS
SM
MD
LG