لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

انتقاد مسکو از محکومیت نخست وزیر پیشین اوکراین به ۷ سال زندان


یولیا تیموشنکوو پس از شنیدن رای دادگاه در کی یف به همراهی پلیس.۱۱ اکتبر ۲۰۱۱
یولیا تیموشنکوو پس از شنیدن رای دادگاه در کی یف به همراهی پلیس.۱۱ اکتبر ۲۰۱۱

روسیه از محکوم شدن یولیا تیموشنکوو نخست وزیر پیشین اوکراین به هفت سال زندان به اتهام سو استفاده از قدرت در ارتباط با یک معامله گاز بین دو کشور در سال ۲۰۰۹ انتقاد کرده است.

قاضی دادگاه کی یف در حکمی که روز سه شنبه صادر کرد گفت خانم تیموشنکوو که اینک یک رهبر مخالف است، با امضای یک قرارداد گاز با روسیه در سال ۲۰۰۹، که دولت فعلی می گوید نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار به بودجه اوکراین ضرر زد، از اختیاراتش فراتر رفت.

وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت در حکم دادگاه یک محتوای ضد روسی دیده می شود و موضع مسکو را که قراردادهای گاز سال ۲۰۰۹ در تطابق کامل با قوانین روسیه و اوکراین امضا شد تکرار کرد.

نخست وزیر پیشین بارها گفته اظهار بی گناهی کرده و می گوید از حکم استیناف خواهد خواست. وی محاکمه را یک محاکمه سیاسی توصیف کرده است تا ویکتور یانوکویچ، رییس جمهوری، بتواند خود را از شریک رقیب سیاسی آسوده کند.

اتحادیه اروپا از محکوم شدن یولیا تیموشنکوو نخست وزیر پیشین اوکراین به هفت سال زندان عمیقا ابراز تاسف کرده است. سخنگوی کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت در محاکمه تیموشنکوو معیارهای بین المللی رعایت نشده و این حکم می تواند پیچدگی های عمیقی برای مناسبات اوکراین با اتحادیه داشته باشد.

دیپلمات های اتحادیه اروپا هشدار داده بودند که اگر یولیا تیموشنکوو به زندان بیافتد یا از شرکت در انتخابت پارلمانی سال ۲۰۱۲ ممنوع شود، توافق های دوجانبه برای مشارکت سیاسی و تجارت آزاد ممکن است هرگز تصویب نشود. اتحادیه اروپا و آمریکا می گویند به اعتقاد آنها محاکمه انگیزه سیاسی داشته است.

پرزیدنت یانوکویچ روز سه شنبه گفت پرونده تیموشنکوو به دادگاه استیناف فرستاده می شود و گفت که دادگاه ممکن است بر اساس سلسله قوانین مختلفی آن را بررسی کند.

هزاران نفر از طرفداران حزب تیموشنکوو در برابر دادگاه در کی یف جمع شده اند.

انتظار می رفت او نامزد اصلی مخالفان در انتخابات باشد، اما اگر حکم تایید شود صلاحیت خود را از دست خواهد داد.

تیموشنکوو یکی از حدود ۴۰۰ مقامی است که به اتهام جرایمی که در دوره تصدی مرتکب شدند تحت بازجویی قرار دارند. منتقدین یادآور شده اند که فقط چهره های سیاسی مخالف به محاکمه کشیده شده اند.

تیموشنکو در سال ۲۰۰۴ به عنوان رهبر اعتراضات خیابانی «انقلاب نارنجی» اوکراین مشهور شد. آن رویداد دادگاه عالی را ناچار به مردود اعلام کردن نتایج انتخاباتی که یانوکوویچ برنده شده بود، کرد.

یانووکویچ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۰ برنده شد.

XS
SM
MD
LG