لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۰

روزنامه‌نگار مخالف پوتین که گفته شده بود در اوکراین کشته شده «زنده» است


آرکادی بابچنکو در نشستی خبری در اوکراین گفت برای خنثی سازی توطئه مأموران روسیه برای قتل او، کشته شدن خود را صحنه سازی کرده است.
آرکادی بابچنکو در نشستی خبری در اوکراین گفت برای خنثی سازی توطئه مأموران روسیه برای قتل او، کشته شدن خود را صحنه سازی کرده است.

روزنامه نگار روس مخالف دولت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، که گزارش شده بود در اوکراین به قتل رسیده بود، زنده و سالم است.

پلیس کی‌یف، پایتخت اوکراین پیشتر اعلام کرده بود آرکادی بابچنکو، که به‌ دلیل «آزار سیاسی» از روسیه گریخته بود، در آن شهر کشته شده است.

با این حال، وی عصر چهارشنبه در یک نشست خبری حاضر شد و گفت برای خنثی سازی توطئه ماموران روسیه برای قتل او، کشته شدنش را صحنه سازی کرده است.

او در حالی که در این نشست خبری در کنار رئیس دستگاه اطلاعاتی اوکراین ایستاده بود، با چشمانی گریان از همسرش عذرخواهی کرد و گفت چاره دیگری نداشتم.

این روزنامه نگار منتقد کرملین گفت، «آماده سازی عملیات دو ماه طول کشید. من یک ماه پیش در جریان قرار گرفتم. در نتیجه این عملیات یک نفر دستگیر شد و در بازداشت است.»

آرکادی بابچنکو، ۴۱ ساله، خبرنگار جنگ، ناشر و حقوقدان است که پس از انتقاد از رویکرد روسیه در سوریه و اوکراین مورد غضب دولت پوتین قرار گرفت و به اوکراین گریخت.

واسیلی گریتساک رئیس دستگاه اطلاعاتی اوکراین (اس بی یو) نیز در نشست خبری امروز گفت، این عملیات به منظور خنثی کردن توطئه قتل آقای بابچنکو برنامه ریزی شده بود.

مقام‌های اوکراین پیشتر گفته بودند جسد آرکادی بابچنگو را پس از بازگشت از خرید در کنار در ورودی آپارتمانش یافته‌اند و نخست‌ وزیر اوکراین هم مسکو را مسئول قتل معرفی کرد.

تنش میان روسیه و اوکراین بعد از الحاق شبه جریزه کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ و حمایت مسکو از جدایی طلبان شرق اوکراین به شدت بالا گرفته است.

مسکو قتل بابچنکو توسط ماموران روسیه را انکار کرد و گفت در حال انجام تحقیقات مستقل در این باره است.

حکومت پوتین بارها به قتل مخالفان و روزنامه نگاران متهم شده است.

آخرین مورد، مسمومیت شدید «سرگئی اسکریپال» جاسوس سابق روسیه در بریتانیا بود که تا مدت‌ها وضع او وخیم بود، ولی زنده ماند. بریتانیا و دولت های غربی، روسیه را به دست داشتن در مسمومیت شیمیایی او متهم کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG