لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

در راکت باران بندری در اوکراین ده ها تن کشته یا مجروح شدند


در پی حمله شورشیان طرفدار روسیه به بندر مهمی در شرق اوکراین، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد تشدید مناقشه می تواند به بدتر شدن مناسبات اتحادیه و روسیه منجر شود.

مقامات اوکراین می گویند در برخورد راکت ها به یک بازار و آپارتمان هایی در شهر بندری ماریو پوت در روز شنبه،که در کرانه دریای آزوو بین روسیه و شبه جزیره کریمه قرار گرفته است، دستکم ۳۰تن کشته شدند .

حمله در روز شنبه، که در آن بیش از ۸۰ نفر نیز مجروح شدند، چند ساعت پس از آن صورت گرفت که رهبر شورشی در منطقه دونتسک گفت مذاکرات صلح با کیف ادامه نخواهد یافت.

روز جمعه، آلکساندر زاخارچنکوو، رهبر جمهوری خود خوانده دونتسک ، که روسیه از او حمایت می کند، گفت نیروهایش تا رسیدن به مرزهای منطقه دونتسک به سربازان دولتی حمله خواهند کرد. او مدعی شد که نبرد علیه سربازان اوکراین در پی بدست گرفتن کنترل فرودگاه در روز پنجشنبه، پیش می رود.

جدائی خواهان در حال حاضر سرزمین اصلی در مناطق دونتسک و لوهانسک در نزدیکی مرز روسیه را در کنترل دارند.

رسانه های روسبه بنقل از زاخارچنکوو می گویند او ادامه مذاکرات چهارجانبه صلح را بی مورد دانست و گفت چارچوب مذاکرات صلح که سال پیش در مینسک با آن موافقت شد ، « اشتباهی بود که ما دوباره مرتکب نخواهیم شد.»

پنرو پورشنکو رئیس جمهوری اوکراین ، در پاسخ به حملات راکتی بر تصمیم خود به حفاظت از کشور تاکید گذاشت و شورای امنیت دولت خود را به تشکیل جلسه ای فوری فراخواند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که تشدید عملیات رزمی ممکن است موجب شود بر وخامت روابط اتحادیه اروپا و روسیه بیافزاید. او مسکو را ترغیب کرد به حمایت نظامی و مالی از شورشیان پایاین دهد و از نفوذ خود بر آنها برای متوقف ساختن حمله استفاده کند.

از سوی دیگر، خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از یک مقام نظامی شورشیان گفت در روزهای اخیر در نبرد برای تصرف فرودگاه دونتسک ، بیش از ۷۵۰ سرباز اوکراین کشته شده اند.

روز جمعه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ، اوکراین را مسئول تشدید خشونت دانست و کیف را متهم کرد با استفاده از توپخانه و هواپیما به حمله دست زده است.

روز جمعه همچنین آژانس حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت شمار کشته شدگان در مناقشه اوکراین از ۵ هزار تن فراتر رفته است.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده عمیقا نگران افزایش خشونت و خونریزی در شرق اوکراین است. او بار دیگر از روسیه خواست جریان اسلحه، رزمنده و مشاوران نظامی به منطقه را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG