لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

جام ملتها، عامل نزدیکی اوکراین به اروپا


رقابت های جام ملت های سال ٢٠١٢ اروپا، در لهستان و اوکراین برگزار می شوند. مسافرت از لهستان به اوکراین بیست ساعت طول می کشد، بنابراین این رقابت ها که هر دو کشور میزبانی آن را به طور مشترک بر عهده دارند، برای تردد هواداران این بازی ها از مرز شهری به شهر دیگر، چالش های منحصر به فردی را به وجود می آورد.

در حالی که انتظار می رود حدود یک میلیون هوادار فوتبال در طی رقابت های قهرمانی جام ملت های اروپا از مرزهای اوکراین و لهستان گذر کنند، مقامات مرزی هر دو کشور با نوعی همبستگی بی سابقه و بی نظیر با هم همکاری می کنند.

نیروهای مرزی محافظ اوکراین، گذرنامه ها را در قلمروهای لهستان مورد بررسی قرار می دهند. صفوف ویژه ای شکل گرفته اند که هواداران فوتبال می توانند از شلوغی صف ها و ترافیک عادی میان بر بزنند. محافظان «فرانتکس»، آژانس مرزی اتحادیه اروپا نیز برای کمک به این مراحل به مناطق مرزی دو کشور اعزام شده اند.

رنه هوگن، مامور پلیس مرزی هلندی در مرز شهر مدیکا مستقر شده است.

هوگن می گوید: «به مردم یادآوری می شود که دو سه کیلومتر پیش از رسیدن به مرز باید مسیر سمت راست را انتخاب کنند تا انتظار آن ها در صف و ترافیک به حداقل برسد.»

گاردهای مرزی مراقب قاچاقچیان انسان و سوء استفاده آن ها از تسهیل مراحل کنترل هستند.

قاچاق از مرزهای اوکراین و روسیه تجارت پرسودی محسوب می شود. بنا به اعلام اتحادیه اروپا، هزینه های سالانه قاچاق دخانیات و فرار مالیاتی، حدود ١٢̷٥ میلیارد دلار است.

قاچاقچیان اغلب کالاهای قاچاق خود را در قطارها مخفی می کنند. شبکه های جنایتکار در مرزهای لهستان کالاها را تحویل می گیرند و آن ها را در کشورهای غرب اروپا، گاهی به ده برابر قیمت می فروشند.

کاپیتان ماروسز کورسژنسکی، رئیس گارد مرزی محلی لهستان می گوید «گاهی اوقات تلفن های همراهی را پیدا می کنند که زیر واگن های قطار مخفی شده اند، این تلفن های همراه می توانند مخفیگاه سیگارها را به قاچاقچیان نشان دهند».

رودخانه باگ در شمال، دو کشور را از هم جدا می کند و قاچاقچیان و مهاجران غیرقانونی اغلب از این منطقه مرزی بدون محافظ سوء استفاده می کنند.

عیور از وسط رودخانه، زمانی که خشک است، ممکن خواهد بود. اما طی هفته های گذشته و در طی تورنمنت یورو ٢٠١٢، باران های سیل آسایی در لهستان باریده اند، بنابراین سطح آب رودخانه بسیار بالا رفته است و این به آن معنا است که قاچاقچیان برای عبور از رودخانه از قایق استفاده می کنند.

گاردهای مرزی لهستان سوار بر اسب در کوهستان های منطقه جنوبی کشور گشت می زنند و زیر چمن های بلند را بازرسی می کنند.

از سویی دیگر در اوکراین، گاردهای مرزی از خودروهای ساخت روسیه استفاده می کنند تا از خاک کشور محافظت کنند.

سرهنگ کروک ایوانویچ، فرمانده واحد گارد مرزی محلی می گوید: «ما برای ترددهای مرزی ابتکارهایی به خرج داده ایم که امنیت مرزهای کشور را به خطر نخواهند انداخت و به تلاش ها برای قاچاق اسلحه، مواد مخدر و یا سیگار توجه ویژه نشان می دهیم.»

چندین تن از رهبران اروپایی از همراهی تیم ملی فوتبال کشورشان به اوکراین خودداری کرده اند. آن ها نسبت به بدرفتاری با یولیا تیموشنکو، رهبر مخالف دولت معترض بوده اند.

بازداشت این رهبر مخالف، سایه سیاهی بر رقابت هایی انداخته است که به هدف تقویت مناسبات اوکراین با کشورهای اروپایی برگزار می شوند.

با این وجود، بسیاری از هواداران فوتبال که با صدای آمریکا گفتگو کردند و به راحتی از مناطق مرزی تردد می کنند، می گویند اوکراین در برگزاری رقابت ها موفق بوده است.
XS
SM
MD
LG