لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

هيگ: اتحاديه اروپا رای به تحريم نفت ايران خواهد داد


هيگ: اتحاديه اروپا رای به تحريم نفت ايران خواهد داد
هيگ: اتحاديه اروپا رای به تحريم نفت ايران خواهد داد

ويليام هيگ، وزير امورخارجه بريتانيا، می گويد: کشورهای عضو اتحاديه اروپا در نشست هفته آينده خود رای به تحريم نفت ايران، خواهند داد.

کشورهای عضو اتحاديه اروپا پيش از اين نيز گفته اند به صورت اصولی با تحريم خريد نفت ايران برای واداشتن جمهوری اسلامی به توقف فعاليت های مشکوک هسته ای کشور، موافقت کرده اند.

وزير امورخارجه بريتانيا در گفتگو با تلويزيون اسکای نيوز گفت: اتحاديه اروپا برنامه ای برای حمله نظامی به ايران ندارد.

آقای هيگ افزود: اين اتحاديه هيچ برنامه ای برای حمله و يا پشتيبانی از يک حمله نظامی به ايران را در دستور کار قرار نداده است.

ايران همواره بر فعاليت های صلح آميز هسته ای خود تاکيد کرده و می گويد برنامه غنی سازی اورانيوم صرفا برای استفاده پزشکی، دارويی و انرژی، مورد نياز کشور است.

بريتانيا پيش از اين با کاهش روابط خود با جمهوری اسلامی اقدام به تحريم بانک مرکزی و خريد نفت ايران کرد. بريتانيا همچنين پس از مورد حمله قرار گرفتن سفارتش در تهران، روابط ديپلماتيک خود با تهران را به حال تعليق درآورد.

در همين حال ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، در جريان سفر به عربستان سعودی گفت، جهان برای جلوگيری از بسته شدن تنگه هرمز از سوی ايران، يکپارچه عمل خواهد کرد و سازمان ملل متحد بايد موضع شديدتری عليه سوريه، اتخاذ کند.

آقای کامرون در ملاقات با شاهزاده عربستان سعودی گفت، ايران به علت تلاش برای توليد سلاح های هسته ای يک تهديد جدی محسوب می شود. نخست وزير بريتانيا افزود: ايران بايد به جای ايجاد بی ثباتی در منطقه، مسير ديگری در پيش گيرد. آقای کامرون از همه کشورهای جهان خواست برای توقف برنامه های هسته ای، بر ايران فشار بگذارند.

ديويد کامرون در اين ملاقات گفت، بريتانيا از اين نقطه نظر اتحاديه اروپا را رهبری می کند و خواستار تحريم های بيشتر عليه ايران، لغو مسافرت ها و مسدود کردن اموال ايران است. آقای کامرون درادامه گفت: اکنون نوبت محاصره نفتی ايران است.

نخست وزير بريتانيا همچنين در ارتباط با تحولات سوريه گفت، بشار اسد، رييس جمهوری آن کشور، مقبوليت خود را در ميان مردم از دست داده است. آقای کامرون از اتحاديه عرب و سازمان ملل متحد خواست عليه رژيم بشار اسد موضع صريح تری بگيرند.

XS
SM
MD
LG