لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۸

موضوع ائتلاف با حزب ليبرال دموکرات در کانون توجه محافل سياسی بريتانيا قرار گرفته است


حزب لیبرال دمکرات بریتانیا در انتخابات این کشور سوم شد. اما سرنوشت دو حزب اول انتخابات اکنون در دست نیک کلگ رهبر حزب لیبرال دمکرات است.

احزاب محافظه کار و کارگر بریتانیا در تلاش هستند با حزب لیبرال ائتلاف کرده و دولت تشکیل دهند. حزب محافظه کار به رهبری دیوید کامرون اکثريت آراء و کرسی های پارلمان را کسب کرده است. اما تعداد کرسی های این حزب برای تشکیل دولت کافی نیست. آقای کامرون پس از روشن شدن نتیجۀ آراء اعلام کرد می خواهد پیشنهادی بزرگ، باز و جامع را به لیبرال دمکرات های بریتانیا ارايه دهد. او افزود می خواهد با همکاری با این حزب به مشکلات بزرگ و اضطراری بریتانیا يعنی کسری بودجه، مشکلات اجتماعی و سیستم سیاسی این کشور بپردازد.

رهبر حزب لیبرال دمکرات نیز در گفتگو با خبرنگاران تلویحاً اشاره کرد که ممکن است با چنین ائتلافی موافقت کند. آقای کلگ گفت هرحزبی که اکثریت آراء و کرسی ها را کسب کند، حتی اگر به اکثریت مطلق دست نیافته باشد این حق را دارد که اولین تلاش را برای تشکیل دولت انجام دهد.

اما احزاب محافظه کار و لیبرال دمکرات بریتانیا اختلاف نظرهای عمده ای از جمله در مورد مسائلی همچون مهاجرت و نقش بریتانیا در اتحادیه اروپا، با یکدیگر دارند. درحالی که لیبرال دمکرات ها خواهان اصلاح سیستم انتخاباتی بریتانیا هستند، رهبر حزب محافظه کار پیش از این تأکید کرده است که با چنين اقدامی مخالف است.

از سوی دیگر گوردن بروان نیز که هنوز نخست وزیر بریتانیا محسوب می شود، خواهان ائتلاف با لیبرال دمکرات ها و حفظ مقام کنونی خود است آقای بروان می گوید روشن است که اگر مذاکرات بین آقایان کامرون و کلگ به نتیجه ای نرسد، قطعاً آماده است با آقای کلگ در مورد امور مورد تفاهم دو حزب، گفتگو کند.

به هر جهت تازمانی که گفتگوهای احزاب بریتانیایی برای تشکیل دولت به نتیجه نرسيده است، نخست وزیر آینده و دولت آینده مشخص نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG