لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۰

سفر وزير امور خارجه بريتانيا به برمه


«Любите книгу – источник знаний»

وزير امور خارجه بريتانيا در سفر تاريخی دوروزه خود به برمه با رييس جمهوری و مقام های بلندپايه آن کشور و همچنين آنگ سان سو چی، رهبر جنبش دموکراسی و برنده جايزه صلح نوبل، ملاقات و گفتگو کرد. اين ديدار پس از ديدارهيلاری کلينتون، وزير امور خارجه ايالات متحده، از برمه در ماه نوامبر سال گذشته صورت می گيرد و نشان از حمايت دو کشور از اصلاحات کنونی برمه دارد.

ويليام هيگ، اولين وزير امور خارجه بريتانياست که از سال ۱۹۵۵ تاکنون از برمه ديدار می کند.

آقای هيگ قبل از سفر به برمه گفته بود هدف از سفر وی تشويق دولت غيرنظامی و نوپای برمه به ادامه اصلاحات و يافتن راه هايی برای حمايت از آن کشور است.

وزير امور خارجه بريتانيا روز پنجشنبه با رييس جمهوری برمه و مقام های عاليرتبه آن کشور ملاقات و گفتگو کرد. بدنبال آن، آنگ سان سو چی، رهبر اپوزيسيون برمه، به ديدار آقای هيگ رفت.

خانم سوچی قبل از اين ديدار در مصاحبه ای با اسوشيتد پرس هشدار داد که کشورش در قدم برداشتن در مسير اصلاحات، غيرقابل توقف نيست و از ميزان تعهد ارتش به اصلاحات برمه ابراز نگرانی کرد.

آنگ سان سو چی گفت: موانع و تهديد هايی وجود دارد که ما بايد در مقابل آنها هشيار باشيم؛ من بويژه در مورد ميزان حمايت ارتش از اين تغييرات نگرانم. مهم ترين اصل اين است که ارتش چقدر حاضر به همکاری در فرايند اين اصلاحات است.

سفر آقای هيگ نشان از تغيير رابطه دو کشور دارد، ولی در حالی که بريتانيا به برداشتن تحريمهايی که در زمان دولت نظامی برمه اعمال شد، تعهد نکرده است، لندن اخيرا وعده داد ٢۸۹ ميليون دلار در برنامه های آموزشی و درمانی برمه سرمايه گذاری کند. کمک هايی که نه به دولت برمه بلکه به سازمان های غيردولتی پرداخت خواهد شد.

آقای هيگ در اين سفر خواسته های دولت خود را با رهبران برمه در ميان گذاشت تا پس از برآورده شدن آن ها، لندن کمک های مالی خود را مستقيما در اختيار دولت قرار دهد، يا اتحاديه اروپا بتواند تحريم های اعمال شده عليه برمه را بردارد.

XS
SM
MD
LG