لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۸

نيروهای بريتانيا تا سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند


نيروهای بريتانيا تا سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند
نيروهای بريتانيا تا سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند

موضع بريتانيا در قبال نيروهای بين المللی در افغانستان با موضع گيری رييس جمهوری فرانسه متفاوت است. نيکلا سارکوزی روز جمعه گفت نيروهای فرانسه تا پايان سال ۲۰۱٣ و يکسال زودتر از موعد مقرر، افغانستان را ترک خواهند کرد.

اما ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، و حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، روز شنبه در حومه لندن ملاقات و گفتگو کردند. آقای کامرون در اين ديدار تاکيد کرد نيروهای بريتانيا تا پايان سال ۲۰۱۴ در افغانستان، باقی خواهند ماند.

نخست وزير بريتانيا گفت: تمام کشورهای ناتو، کشورهايی که در افغانستان درگير هستند، توافقنامه ای را امضا کرده اند که بر اساس آن ما نيروهای خود را تا پايان سال ۲۰۱۴ از افغانستان، خارج کنيم.

بريتانيا تعهد کرده است ۵۰۰ سرباز آن کشور در سال ميلادی جاری افغانستان را ترک کنند اما بخشی از نيروهای بريتانيايی برای آموزش سربازان افغان همچنان در افغانستان، باقی خواهند ماند.

آقای کامرون گفت: پس از خروج نيروهای بريتانيا، روابط دو کشور همچنان ادامه خواهد داشت. ما پس از ترک نيروها به روابط خود با افغانستان ادامه می دهيم، زيرا افغانستان امن و باثبات و عاری از تروريسم در جهت منافع تمامی جهان است.

نخست وزير بريتانيا افزود کشور متبوع وی برای بازسازی افغانستان همچنان به کمک های خود، ادامه خواهد داد.

ديويد کامرون و حامد کرزی روز شنبه در لندن تفاهمنامه همکاری های بلندمدت، امضا کردند. اين تفاهمنامه همکاری و روابط دو کشور را بعد از خروج نيروهای بين المللی از افغانستان، تعريف کرده است.

XS
SM
MD
LG