لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

کامرون: بريتانيا عمليات نظامی در افغانستان را تمديد نخواهد کرد


کامرون: بريتانيا عمليات نظامی در افغانستان را تمديد نخواهد کرد
کامرون: بريتانيا عمليات نظامی در افغانستان را تمديد نخواهد کرد

ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، روز سه شنبه، از نيروهای نظامی بريتانيا در ولايت جنوبی قندهار در افغانستان، ديدن کرد. آقای کامرون در اين ديدار گفت، نيروهای بريتانيايی تا پايان سال ۲۰۱۴، خاک افغانستان را ترک خواهند کرد و از آن پس بريتانيا ديگر نقش يک نيروی رزمی را در آن کشور، نخواهد داشت.

ديويد کامرون مجبور شد به علت توفان شن که منجر به بسته شدن باند فرودگاه پايگاه بريتانيا شد، برنامه سفر به ولايت هلمند را لغو کند. اکثر نيروهای نظامی بريتانيا در اين منطقه مستقر هستند. وی نتوانست، به روال گذشته برای تبريک عيد کريسمس به سربازان بريتانيايی در اين پايگاه حاضر شود.

نخست وزير بريتانيا، قصد سفر به کابل، پايتخت افغانستان، را نداشت، از اين رو با حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، تلفنی تماس گرفت و قرار شد در جريان همايش لندن، در اوائل سال ۲۰۱۲، ديدار و گفتگو کنند.

آقای کامرون در قندهار، گفت: بريتانيا در آينده، نقش نيروی رزمی در افغانستان نخواهد داشت. بايد روشن بگويم و قبلاً هم به روشنی گفته ام، در آخر سال ۲۰۱۴ ما در افغانستان نقش رزمی نخواهيم داشت و تعداد نيروهايمان اصلاً به اندازه فعلی نخواهد بود. به نظر من، مردم بريتانيا و سربازانمان، واقعاً می دانند که خدمات در اينجا يک نقطه خاتمه خواهد داشت. و فکر می کنم اين زمان پايان سال ۲۰۱۴ است.

آقای کامرون در سفر کوتاه خود به قندهار با سربازان نيروی هوايی سلطنتی بريتانيا و همچنين ژنرال جيمز هاگينز، فرمانده نيروهای آمريکايی و ناتو در جنوب افغانستان، گفتگو کرد.

نخست وزير بريتانيا به سربازان گفت: ۵۰۰ نيروی نظامی بريتانيا در سال ۲۰۱۲، افغانستان را ترک می کنند و هنوز تعدادی که در سال ۲۰۱۳ به خانه باز می گردند، مشخص نشده است.

ديويد کامرون افزود: نيروهای بين المللی سرگرم بحث در خصوص خروج نهايی از افغانستان هستند. تا خاتمه سال ۲۰۱۴، ۱۳ سال از ماموريت ما در افغانستان می گذرد، و فکر می کنم، بايد گفت، وقت آن رسيده است که ارتش، پليس و دولت افغانستان کنترل کشور خود را بدست گيرند.

آقای کامرون گفت: بريتانيا عمليات نظامی را که در سال ۲۰۰۱ در افغانستان آغاز شد، تمديد نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG