لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۶

گزارش سياسی: تلاش برای پاک کردن جنوب افغانستان از وجود طالبان ادامه دارد


گزارش سياسی: تلاش برای پاک کردن جنوب افغانستان از وجود طالبان ادامه دارد
گزارش سياسی: تلاش برای پاک کردن جنوب افغانستان از وجود طالبان ادامه دارد

در پوشش تاريکی شب صدها سرباز بريتانيايی به همراه نيروهای افغان بزرگترين حمله خود را عليه طالبان، در جنوب افغانستان شروع کردند. تلاش آنان براين است که شهر «سيد آباد» را از وجود طالبان در آن پاک کنند. اين در حالی است که از حضور نيروهای بريتانيا در افغانستان کم شده است.

نيروهای ائتلاف در افغانستان ميگويند شهر «سيد آباد» پناهگاه طالبان است و به همين جهت آنان بسياری از مواد منفجره ای را که عليه نيروهای ائتلاف و افغان بکار ميرود؛ در اين شهر آماده می کنند.

سروان «براد پينو» يکی از فرماندهان نيروهای ائتلاف در اين باره می گويد «سربازان سرگرم درست کردن مواضع خود هستند تا اگر ستيزه جويان تصميم به حمله گرفتند کاملاً آماده باشند. ما در حال تنظيم مواد غذائی و آب هستيم که بتوانيم خود را در محلی که هستيم، برای مدت طولانی حفظ کنيم. سربازان در بيرون گشت ميزنند تا ببينند شايد بتوانند با اهالی محلی نزديک شده و شبه نظاميان را توسط آن ها پيدا کنند.»

فرماندهان بريتانيايی می گويند در اين عمليات که «تور شهزاد» ناميده ميشود، صدها سرباز بريتانيايی و همچنين صدها سرباز افغان شرکت دارند.

فرماندهان بريتانيايی اين عمليات می گويند با وجود آنکه به پيشرفت های مؤثری دست يافته اند اما بطور کلی ماه گذشته، ماه سختی در افغانستان بود. دولت حمايت مردم را در بريتانيا برای حضور نيروهای خود در افغانستان، از دست داد. علاوه بر آن ۱۵ نفر از سربازان بريتانيايی نيز در عمليات نظامی کشته شدند.

ديويد کامرون نخست وزير بريتانيا در حال گفتگوهای ديپلماتيک با پاکستان و ميزبانی رييس جمهوری آن کشور است به رغم آنکه نخست وزير بريتانيا در ديداری که ماه گذشته از هند داشت، پاکستان را متهم به «صدور تروريسم» کرد.

نخست وزير بريتانيا جنگ افغانستان را با اظهار اين مطلب که سربازان بريتانيايی از تروريسم در امان هستند، موجه توصيف کرده است.

اما پروفسور «ملکُم چالمرز» استاد انستيتوی خدمات سلطنتی لندن نظر ديگری در اين باره ارائه ميدهد. وی می گويد «هم اين دولت و هم دولت پيشين، بحث «زنجير ترور» را جهت ماندن نيروهای ما در افغانستان و پيشگيری از بازگشت القاعده از پاکستان به افغانستان مطرح کرده اند.»

استاد انستيتوی خدمات سلطنتی لندن ميگويد با اين توجيه ممکن است بتوان از حملات تروريستی بعدی در خيابان های لندن جلوگيری کرد. اما اين يک بحث پيچيده و چند مرحله ای است که بسياری از بريتانيايی ها آن را باور نمی کنند.

در حال حاضر، اين تنها نيروهای بريتانيايی نيستند که حضورشان در افغانستان مورد ترديد قرار گرفته است، بلکه هزاران نفر از نيروهای هلند نيز از ايالت اوروزگان در جنوب افغانستان بيرون آورده شده اند. در همين حال کانادا نيز گفته است که از اوايل سال آينده ميلادی شروع به بيرون آوردن نيروهای خود از افغانستان خواهد کرد. با اين همه مقامات ارشد ناتو در افغانستان بر اين مسأله اصرار ميورزند که نيروهای ائتلاف همچنان ائتلاف خود را حفظ کرده اند.

«جوزف بلوتز» فرمانده تيپ و سخنگوی نيروهای کمکی امنيتی بين المللی -- ايساف -- در افغانستان بر اين نظر است که از يک ديدگاه کلی، چگونگی قرار گرفتن نيروهای ايساف و نيروهای امنيتی افغان در اين محل، پاسخ گوی نياز آنان در اين منطقه است.

XS
SM
MD
LG