لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

انتخابات بریتانیا: رقابت سخت دو حزب اصلی برای کسب اکثریت مطلق در پارلمان


انتخابات پارلمانی بریتانیا قرار است روز پنجشنبه ۲۱ آذر برگزار شود و احزاب اصلی این کشور در آخرین روز از دوره قانونی تبلیغات انتخاباتی، فعالیت‌های خود را شدت بخشیدند.

احزاب سیاسی این انتخابات را مهم‌ترین انتخابات دهه‌های اخیر در بریتانیا توصیف کرده‌اند و بوریس جانسون نخست وزیر فعلی از حزب محافظه‌کار امیدوار به کسب پیروزی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای جانسون رقابت در این انتخابات را بسیار نزدیک دانسته و گفته است شاید هیچکدام از احزاب نتوانند اکثریت مطلق در پارلمان را از آن خود کنند.

حزب کارگر بریتانیا، رقیب اصلی حزب حاکم، وعده داده است در صورت پیروزی یک همه‌پرسی جدید در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا «برگزیت» برگزار خواهد کرد.

مؤسسه «یوگاو» که نتایج انتخابات دو سال پیش را به درستی پیش‌بینی کرده بود، می‌گوید بر اساس نظرسنجی‌هایی که انجام داده شانس پیروزی حزب بوریس جانسون کاهش یافته است.

طبق پیش‌بینی این نهاد، احتمال آن که یکی از دو حزب اصلی بتواند اکثریت مطلق را کسب کنند کم است، اما محافظه‌کاران شاید کرسی‌های بیشتری را در مقایسه با رقیب کسب کنند.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر، حزب محافظه‌کار را متهم به تفرقه‌افکنی کرده و از رأی‌دهندگان خواسته با دادن رأی به نمایندگان حزب کارگر، رویکرد محافظه‌کاران را رد کنند.

مؤسسه یوگاو پیش‌بینی کرده که حزب بوریس جانسون بتواند با کسب ۴۳ درصد کل آرا ۳۳۹ کرسی را از آن خود کند و حزب کارگر نیز با ۳۴ درصد ۲۳۱ کرسی را کسب کند.

مجلس عوام بریتانیا ۶۵۰ کرسی دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG