لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۰

المپیک لندن معذور از پذیرفتن مقامات سوری تحت تحریم


المپیک لندن معذور از پذیرفتن مقامات سوری تحت تحریم
المپیک لندن معذور از پذیرفتن مقامات سوری تحت تحریم

ورزشکاران سوریه ای می توانند در مسابقات المپیک لندن در تابستان پیش رو شرکت کنند اما آنگونه که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در روز چهارشنبه اعلام کرد هیچ یک از مقامات دولتی سوریه که نامشان در فهرست تحریم اتحادیه اروپا است و ممنوع از سفر هستند مجوز ورود به این رویداد بزرگ ورزشی را ندارند.

حضور هیات سوریه در مسابقات المپیک لندن که در ماه ژوئیه آغاز می شود، پس از اعتراض های یک ساله علیه حاکمیت بشار اسد و سرکوب خشن آنان به دست حکومت، بحث برانگیز به نظر می رسد. خشونت هایی که به تأیید سازمان ملل متحد تاکنون ۹۰۰۰ کشته برجای گذاشته است.

فعالان ضد دولتی سوریه از طریق رسانه های بریتانیا، مسئولان این کشور را ترغیب کرده اند تا سفر ژنرال موفق جمعه، رئیس کمیته ملی المپیک سوریه و دیگر مقامات نزدیک به بشار اسد به بازیهای المپیک لندن را ممنوع کنند.

آقای کامرون گفته است که گمان نمی کند ورزشکاران سوری باید «به گناهی که حاکمیت مرتکب شده» مجازات شوند: «ورزشکاران سوریه در مسابقات شرکت خواهند کرد اما بگذارید صراحتا بگویم که بریتانیا در چارچوب اتحادیه اروپا و جاهای دیگر تلاش کرده است تا تحریم هایی علیه حاکمیت سوریه اعمال شود و سرمایه های آنان مسدود شود و هر کسی که نامش در میان ممنوع السفرها باشد، در لندن مورد استقبال قرار نمی گیرد.»

نخست وزیر بریتانیا این سخنان را در کنفرانس خبری مشترکی با ژاک روگ، رئیس کمیته بین المللی المپیک اعلام کرد. این کمیته در حال بازبینی نهایی برگزاری مسابقات هستند.

با آن که جزئیاتی درباره سفر احتمالی مقامات سوریه تحریم شده به مسابقات المپیک اعلام نشده، اما کمیته بین المللی المپیک اخیرا اعلام کرد که سوریه علی رغم خشونت های جاری در این کشور، در المپیک حضور خواهد داشت.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام دیگر کمیته بین المللی المپیک همچنین می گوید که قرار است چهار یا پنج ورزشکار سوری در رشته های شنا و کشتی در مسابقات حاضر شوند که زیر پرچم سوریه وارد استادیوم خواهند شد. او گفت چهار یا پنج مقام رسمی سوریه از جمله اقای جمعه نیز خودبه خود در مسابقات حاضر خواهند بود.

لندن در سال های اخیر شاهد حملات شبه نظامیان بوده است. در ژوئیه ۲۰۰۵ چهار جوان اسلامگرای بریتانیایی با انفجار بمب در سیستم حمل و نقل عمومی لندن 52 نفر را کشتند. این حمله یک روز پس از آن بود که لندن به عنوان میزبان المپیک ۲۰۱۲ اعلام شد.

ژاک روگ گفت اطمینان دارد که لندن به خوبی از عهده میزبانی برگزاری مسابقات، از لحاظ امنیت و حمل و نقل برخواهد آمد.

پس از وقوع بهار عرب و بالاگرفتن نگرانی های امنیتی، بریتانیا اعلام کرد که ۱۳۵۰۰ سرباز تامین امنیت برگزاری بازی ها را برعهده خواهند داشت و بودجه تامین امنیت مسابقات نیز یک میلیون پوند افزایش یافت.

XS
SM
MD
LG