لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

دانشمند بریتانیایی که درباره پیامدهای ویروس کرونا هشدار داده بود به دلیل نقض مقررات محدودیت‌ها استعفا کرد


نیل فرگوسن، اپیدمیولوژیست امپریال کالج لندن
نیل فرگوسن، اپیدمیولوژیست امپریال کالج لندن

بخش انگلیسی صدای آمریکا - وزیر بهداشت بریتانیا می‌گوید مقررات محدودیت‌های سراسری شامل حال همه می شود. این اظهارات روز چهارشنبه پس از آن عنوان شد که یکی از دانشمندان مشاور دولت بریتانیا به دلیل دیدار پنهانی با دوست دخترش در میانه همه‌گیری ویروس کرونا استعفا داد.

نیل فرگوسن، دانشمند همه‌گیرشناس (اپیدمیولوژیست) کالج سلطنتی لندن، مدل‌هایی را طراحی کرده بود که پیش بینی می کرد اگر بریتانیا مقررات شدیدی را برای کند کردن گسترش ویروس کرونا اتخاذ نکند صدها هزار نفر در آن کشور خواهند مرد. مشورت او از دلایل عمده تصمیم دولت بریتانیا برای اعمال محدودیت ها در ماه مارس بود. بر مبنای آن مقررات، مردم از دیدار دوستان و اعضای خانواده که با آنها زندگی نمی‌کنند، منع شدند.

فرگوسن عصر سه شنبه از گروه مشاوران دولت استعفا کرد. این امر پس از آن رخ داد که روزنامه «دیلی تلگراف» گزارش داد زنی که آقای فرگوسن با او رابطه دارد، برای دیدار با او در خانه‌اش، در شهر لندن تردد کرده بود.

فرگوسن در بیانیه‌ای گفت که با اتخاذ تصمیمی اشتباه، اقدامی نادرست انجام داده بود.

مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا، گفت فرگوسن دانشمندی بسیار برجسته و اثرگذار بود؛ اما در استعفای خود تصمیمی درست گرفت.

تلاش های فرگوسن در مقابله جهانی با آنفلونزای خوکی، ابولا، و زیکا تعیین‌کننده بوده است. او سال‌ها نقش مشاور را برای «سازمان بهداشت جهانی» و دولت‌ها در بریتانیا، اروپا، و ایالات متحده داشته است.

فرگوسن و همکارانش در شانزدهم ماه مارس پژوهشی را منتشر کردند که در آن ادعا شده بود ممکن است بریتانیا، حتی با وجود اعمال و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، نیز شاهد مرگ ۲۵۰ هزار نفر باشد و در ایالات متحده آمار قربانیان ممکن است به یک میلیون نفر برسد. فرگوسن هشدار داده بود در بدترین وضعیت این آمار ممکن است در هر دو کشور به بیش از دو برابر این رقم افزایش پیدا کند.

یک روز پس از انتشار این پژوهش، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، به مردم آن کشور توصیه کرد در صورت امکان از خانه کار کرده و از تمام گردهمایی‌های اجتماعی غیرضروری پرهیز کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG