لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۶

پلیس لندن سرباز فراری متهم به جرایم تروریستی را دستگیر کرد


تصویری از زندان «وانزورث» لندن، محل نگهداری دانیل عابد خلیفه، مظنون متهم به جرایم تروریستی، که از آن گریخته بود

یک سرباز سابق بریتانیایی مظنون به جرایم تروریستی که هفته گذشته از زندان فرار کرده بود، روز شنبه ۱۸ شهریور ، در لندن دستگیر شد.

دانیل عابد خلیفه، ٢١ ساله، صبح روز چهارشنبه ۱۵ شهریور، پس از بیرون آمدن از آشپزخانه زندان «وانزورث» در لندن، خود را در زیر کامیون حمل غذا پنهان کرده و از زندان گریخته بود.

دانیل عابد خلیفه، مظنون متهم به جرایم تروریستی
دانیل عابد خلیفه، مظنون متهم به جرایم تروریستی

پلیس لندن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ماموران، او را حدود ساعت ١١ صبح به وقت محلی در منطقه «چسویک» دستگیر کردند و او در حال حاضر در بازداشت پلیس است.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، در جمع خبرنگاران در حاشیه اجلاس گروه-۲۰ در دهلی‌نو، پایتخت هند، از تلاش پلیس و مردم برای یافتن و دستگیری دانیل عابد خلیفه قدردانی کرد.

دانیل عابد خلیفه که در ماه مه سال جاری از ارتش بریتانیا اخراج شد، به اتهام جرایم مربوط به تروریسم و «قانون اسرار رسمی» در زندان بود و قرار است محاکمه شود.

او متهم است در سال ۲۰۲۱ میلادی، زمانی که در پادگانی در مرکز انگلستان مستقر بود، اطلاعات مفیدی را برای یک شخص که برای ارتکاب اقدامی تروریستی آماده شده بود، کسب کرده یا در تلاش برای کسب آن بوده است.

او همچنین با قرار دادن سه قوطی و مقداری سیم بر روی یک میز، حمله جعلی و غیرواقعی با بمب را به نمایش گذاشته بود.

از دیگر اتهامات مطرح‌شده علیه خلیفه، جمع‌آوری اطلاعاتی است که ممکن است «به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای یک دشمن، سودمند باشد.»

بخش جهانی بی‌بی‌سی، این کشور را ایران معرفی کرده است.

قانون‌گذاران مخالف دولت خواستار ارائه توضیحات درباره چگونگی فرار دانیل عابد خلیفه از زندان و چرایی عدم نگهداری او در یک زندان فوق امنیتی هستند. همچنین پرسش‌هایی درباره کارکنان زندان و رویه‌های امنیتی در آنجا مطرح شده است.

جستجو برای یافتن دانیل عابد خلیفه با افزایش تدابیر امنیتی در بنادر و فرودگاه‌های بریتانیا و در نتیجه، تاخیر در برنامه مسافران همراه بود.

XS
SM
MD
LG