لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

حمله به سفارت بریتانیا در تهران که در روز گذشته اتفاق افتاد، عکس العمل جامعه جهانی را در محکوم کردن آن به شدید ترین وجه ممکن برانگیخت.

علاوه بر آن بسیاری از رسانه های بین المللی این اقدام محکوم کننده را تجدید خاطره گروگان گیری دیپلومات های آمریکائی در ٣٢ سال پیش در تهران دانستند، خاطره ای که باید آن را نخستین گام انزوای جمهوری اسلامی ایران در جامعه بین المللی به شمار آورد.

حمله دانشجویان به سفارت بریتانیا در روز ٣ شنبه با واکنش های شدیدی از سوی بین المللی روبرو شد.

آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد مشترکاً این حمله را محکوم کردند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ساعتی بعد در ملاقاتی که در دفتر کار خود در کاخ سفید با «مارک روت» نخست وزیر هلند داشت، شدیداً این اقدام را که بر خلاف قانون بین الملل بود؛ محکوم کرد.

آقای اوباما گفت این چنین رفتاری قابل قبول نیست و من قویاً به دولت ایران توصیه می کنم که عاملین آن را به (مجازات) برساند.

آقای اوباما گفت هر دوی ما عمیقاً متعهد به آن هستیم که ایران از تعهدات بین المللی خود از جمله برنامه اتمی اش تبعیت می کند. وی سپس به مسؤولیت ایران در حمایت از دیپلومات های مقیم تهران اشاره کرد.

در همین راستا، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری خود در روز ٣ شنبه به حفاظت از دیپلومات ها ( از سوی ایران) نیز اشاره کرد که نه تنها از آنان حمایت کند بلکه تلاش در ترور آنان نیز نکند، مسئله ای که ما چندی پیش با آن روبرو شدیم.

اشاره سخنگوی کاخ سفید به طرح ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن بود که گفته شد توسط جمهوری اسلامی ایران بوده آست.

سخنگوی کاخ سفید سپس در مورد حادثه حمله به سفارت بریتانیا در تهران گفت باید بگویم که رفتارهای خارج از قاعده بین المللی توسط ایران کاملاً جا افتاده شده است.

حمله به سفارت بریتانیا در تهران پی آمدهای دیگری را نیز علاوه بر محکوم کردن جامعه بین المللی به دنبال داشته است. بلافاصله پس از آن که سفارت بریتانیا تصمیم به اعزام دیپلومات های خود از تهران گرفت و نخستین گروه آن بامداد روز چهار شنبه وارد دوبی شد، دولت نروژ نیز سفارت خود را در تهران تعطیل کرد.

آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه نیز در واکنش به این اقدام از سوی دولت متبوع خود در بیانیه ای گفت «فرانسه مقامات دولت ایران را مسؤول تاًمین امنیت تمام هیئت های دیپلوماتیک مقیم تهران می شناسد». رم و همچنین مسکو نیز بیانیه های مشابهی را در این زمینه صادر کرده اند.

در اواخر روز ٣ شنبه آژانس خبری مهر گفت که وزیر امور خارجه ایران در اعلامیه ای " نهایت تاًسف خود را از این حادثه که توسط گروه کوچکی صورت گرفته، ابراز داشته است".

XS
SM
MD
LG