لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

اجرای دوباره آثار«پینک فلوید» توسط «نیک میسن»


«نیک میسن» هنرمند نامدار بریتانیایی و از بنیانگذاران گروه موسیقی «پینک فلوید» تور جدیدی را آغاز کرده و به اجرای مجموعه ای از آثار قدیم گروه در شهرهای اروپایی می پردازد.

نیک میسن ۷۴ ساله که در شهر بیرمنگام متولد شده، نوازنده درام بود و از زمان شکل گیری پینک فلوید در تمامی پروژه های هنری آن گروه شرکت داشت.

او اخیرأ با همکاری تعدادی از هنرمندان بریتانیایی گروهی با عنوان Saucerful of Secrets تشکیل داده و کنسرت های کوچکی در شهرهای مختلف بریتانیا برگزار می کند؛ برنامه هایی که با استقبال مناسبی از سوی هنردوستان همراه شده است.

نیک میسن برای این کنسرت ها مجموعه ای از آهنگ های دوران اولیه پینک فلوید را برگزیده است؛ آثاری که پیش از آلبوم مشهور «نیمه تاریک ماه» در سال ۱۹۷۳ اجرا شده است.

او در گفتگوهای رسانه ای خود، با اشاره به خاطرات شیرین روزهای خوش گذشته، اجرای دوباره این آهنگهای قدیمی را تجربه دلنشینی توصیف کرد.

البته آنها رویکرد تازه ای در اجرای آهنگ ها دارند و از ملودی، ریتم یا تنظیم های متفاوتی بهره گرفتند؛ ولی به گفته نیک میسن تلاش کردند به روح اولیه آثار پینک فلوید وفادار باشند.

غیر از نیک میسن که نوازنده درام است، سایر اعضای گروه «گری کمپ» و «لی هاریس» نوازنده گیتار، «گی پرت» نوازنده گیتار بیس و«دام بکن» نوازنده کیبورد هستند.

هر چند که اجرای دوباره آهنگهای مشهور پینک فلوید برای گروهی ناشناس ریسک بالایی است، اما اجراهای آنها در لندن با تحسین منتقدین هنری همراه بود؛ که البته حضور نیک میسن به عنوان یکی از اعضای اصلی پینک فلوید نقش مهمی در موفقیت این پروژه دارد.

شایعاتی درباره سفر این گروه به آمریکا نیز مطرح شده است که البته هنوز قطعیت ندارد، اما با توجه به طرفداران زیاد پینک فلوید در آمریکا احتمال برگزاری چنین مجموعه کنسرت هایی غیرمحتمل نیست.

پینک فلوید از مشهورترین گروههای موسیقی راک جهان است که در دهه های شصت، هفتاد و هشتاد میلادی محوبیت زیادی داشت و از اسطوره های این سبک موسیقی محسوب می شود.

اعضای پینک فلوید نیک میسن، دیوید گیلمور، راجر واترز، ریچارد رایت و سید برت بودند. در سال های اخیر و پس از فروپاشی گروه همواره احتمال همکاری دوباره آنها مطرح شده اما به نتیجه نرسید.

با درگذشت ریک رایت نوازنده کیبورد پینک فلوید در سال ۲۰۰۵ اجرای دوباره اعضای اصلی گروه برای همیشه منتفی شد.

نیک میسن بارها از اشتیاق خود برای همکاری اعضای پینک فلوید سخن گفته، ولی به عقیده او هرگز شاهد این رویداد تاریخی نخواهیم بود، چرا که چنین انگیزه ای در دیوید گیلمور و راجر واترز وجود ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG