لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

با وجود ناکامی‌های اخیر، بریتانیا همچنان در رقابت آوازخوانی «یورو ویژن» شرکت می‌کند


نماینده ایتالیا در یورو ویژن ۲۰۲۱ اول شد.
نماینده ایتالیا در یورو ویژن ۲۰۲۱ اول شد.

بریتانیا با وجود عدم کسب حتی یک امتیاز در رقابت اخیر آوازخوانی اروپا، سال آینده نیز در «یورو ویژن» شرکت خواهد کرد.

به نوشته ورایتی، بریتانیا در سال ۲۰۲۱ هیچ امتیازی کسب نکرد و در سال ۲۰۱۹ نیز با یازده امتیاز آخر شد؛ این رقابت در سال ۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری کرونا لغو شد.

در یورو ویژن ۲۰۲۱ نماینده ایتالیا اول شد، و این‌ رقابت سال آینده در شهر تورین برگزار می‌شود. باربارا پراوی، نماینده ایرانی‌تبار فرانسه که پدیده این دوره بود، با اختلاف اندکی دوم‌ شد و به افتخار بزرگی دست یافت.

به عقیده برخی کارشناسان، یکی از دلایل عدم موفقیت بریتانیا، برگزیت یا خروج از اتحادیه اروپا است که موجب واکنش‌های منفی رأی دهندگان اروپایی به نماینده بریتانیا شده است.

بریتانیا، همراه با فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و آلمان یکی از پنج کشور بزرگ موسوم به «بیگ فایو» است که بیشترین کمک‌ مالی را به اتحادیه پخش رسانه‌های اروپایی پرداخت می‌کند، و به دلیل عضویت شبکه بی بی سی در این اتحادیه که برگزارکننده یورو ویژن است، نماینده بریتانیا هر سال به صورت مستقیم در مرحله فینال شرکت دارد.

یورو ویژن ۲۰۲۱
یورو ویژن ۲۰۲۱

اتحادیه پخش رسانه‌های اروپایی «ایی بی یو» روز چهارشنبه اعلام کرد در رقابت آوازخوانی سال آینده، علاوه بر ۳۹ کشور دوره گذشته، دو نماینده جدید از کشورهای مونته‌نگرو و ارمنستان نیز حضور خواهند داشت.

بی بی سی، مبلغی را که به اتحادیه پخش رسانه‌های اروپایی می‌پردازد اعلام نمی‌کند، اما در سال ۲۰۱۲ به دلایل قانونی مجبور به افشای این مبلغ شد ‌و گفت در سال ۲۰۱۰ حدود ۳۹۰ هزار دلار حق عضویت به این اتحادیه پرداخته است.

هر چند که احتمالا این مبلغ در سال‌های اخیر افزایش یافته است، با این حال سرمایه‌گذاری ارزشمندی برای بی بی سی محسوب می‌شود، به طوری که با پخش مراحل نیمه نهایی و فینال یورو ویژن بیننده‌های زیادی را در بریتانیا جذب می‌کند و درآمد قابل توجهی دارد.

بریتانیا آخرین بار در سال ۱۹۹۷ برنده یورو‌ ویژن شد ‌و در سال های دور عملکرد قابل قبولی در این رقابت آوازخوانی داشت.

این در حالی است که بریتانیا در سال‌های اخیر همواره در پایین‌ترین رتبه‌ها قرار گرفته است، و پیدا کردن هنرمند بریتانیایی که حاضر باشد با شرکت در این‌ رقابت، اعتبار خود را به خطر بیندازد، تبدیل به چالش بزرگی شده است.

باربارا پراوی، نماینده ایرانی‌تبار فرانسه در سال ۲۰۲۱
باربارا پراوی، نماینده ایرانی‌تبار فرانسه در سال ۲۰۲۱

اما علی‌رغم کسب رتبه‌‌های نازل، رقابت آوازخوانی اروپا از محبوبیت فراوانی در بریتانیا برخوردار است و بیننده های تلویزیونی زیادی به ویژه در میان جوانان دارد.

XS
SM
MD
LG