لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

یک پاکستانی‌تبار وزیر کشور بریتانیا شد


ساجد ۳۴ ساله از نسل دوم پاکستانی های مهاجر به بریتانیا است.
ساجد ۳۴ ساله از نسل دوم پاکستانی های مهاجر به بریتانیا است.

به دنبال کناره گیری خانم «امبر راد» در واکنش به جنجال بر سر مهاجران، «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا بی درنگ «ساجد جاوید» را به عنوان وزیر کشور بریتانیا به پارلمان معرفی کرد.

جنجال از آنجا آغاز شد که «امبر راد» یکشنبه شب در پی انتقادهای فزاینده از بدرفتاری با مهاجران نسل «ویندراش» به طور ناگهانی استعفا داد.

ویندراش نام کشتی ای بود که در سال ۱۹۴۸ شماری از مهاجران با آن به بریتانیا آمدند. طی دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ ساکنان جزایر دریای کارائیب- مستعمره های وقت بریتانیا به این کشور وارد می شدند. خانم راد در گرماگرم برخورد با مهاجران غیرقانونی، حق اقامت آن مهاجران را که به صورت قانونی وارد کشور شده بودند، مورد سوال قرار داده بود.

«جاوید ساجد» که جانشین خانم «راد» شده است، ۳۴ ساله و از نسل دوم پاکستانی های مهاجر به بریتانیا، وزیر امور دولتهای محلی و مسکن کابینه ترزا می بود که از رفتار نادرست با مهاجران بشدت انتقاد داشت.

در سال ۲۰۱۶ در همه پرسی «برگزیت» او به ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا رای داد. این نشان می دهد که حفظ موازنه در کابینه میان طرفداران و مخالفان برگزیت کار دشوار خانم می است.

آقای ساجد اندکی پس از انتصاب به مقام وزارت کشور وظیفه مبرم خود را تضمین دادن به نسل و بازماندگان ویندراش و رفتار محترمانه با آنها دانست. ساجد گفت که پدر و مادرش که مانند مهاجران ویندراش به بریتانیا مهاجرت کردند، از اینکه وی به بالاترین مقامها در کشور رسیده است، افتخارمی کنند.

پارلمان درهفته جاری در حال بررسی و تصویب لایحه ای است که به همه افرادی که در سن و سال کم در فاصله سالهای ۱۹۴۸ تا ۱۹۷۱ به بریتانیا آمده اند از جمله مهاجران ویندراش، عفو عمومی و اجازه اقامت قانونی بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG