لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۳

دفاع علنی از عملیات محرمانه ام آی ۶


سر جان سائرز، رییس سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا «ام آی۶»
سر جان سائرز، رییس سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا «ام آی۶»

رییس سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا «ام آی۶» برای اولین بار روز پنج شنبه از سایه روشن محرمانه آن سازمان خارج شد و در جلسه انجمن سردبیران مطبوعات در لندن سخنرانی کرد. وی عنوان این گفتگو را «نیاز به محرمانه بودن اقدامات و اطلاعات به منظور حفظ امنیت مردم» برگزیده بود.

سر جان سائرز در این جلسه گفته است «محرمانه کلمه ای کثیف نیست. محرمانه بودن برای سرپوش گذاشتن بر حقایق نیست. محرمانه بودن در حفظ امنیت بریتانیا نقشی حیاتی دارد.»

وی افزود «هیچ سازمان اطلاعاتی نمی تواند بدون پنهانکاری وجود داشته باشد زیرا ملت ها در معرض تهدید قرار می گیرند.»

این سخنرانی بی سابقه در پی انتشار ۴۰۰ هزار سند درباره جنگ عراق که در مواردی حاوی اطلاعاتی در مورد شکنجه بود، در پایگاه اینترنتی ویکی لیکز صورت می گیرد.

رئیس ام آی۶ با اشاره به اتهاماتی که از سوی رسانه های بریتانیا علیه این سازمان مطرح شده، گفت «شکنجه غیرقانونی و انزجارآور است و ما به هیچ‌ وجه در شکنجه دست نداریم و طبق قوانین بریتانیا و قوانین بین المللی از شکنجه اجتناب می کنیم.»

سر جان سائرز همچنین تاکید کرد «ام آی۶ برای امتناع از توسل به اطلاعاتی که از طریق شکنجه به دست آمده، به طور پیوسته با مشکلات عملیاتی مواجه می شود.»

وی با به چالش کشیدن اطلاعاتی که با بدرفتاری با مظنونان به تروریسم به دست می آید، گفت «تصور کنید ما اطلاعات معتبری را که می تواند جان بسیاری را حفظ کند از منابع داخلی یا خارجی کسب کرده باشیم. به هرصورت ما وظیفه داریم از این اطلاعات استفاده کنیم» سرجان سائرز تصریح کرد «ما اگر نسبت به صحت چنین اطلاعاتی تردید داشته باشیم که با مظنون به تروریسم بدرفتاری شده و به همین دلیل از آن اطلاعات استفاده نکنیم، جان بی گناهانی از دست خواهد رفت.»

XS
SM
MD
LG