لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

تهدید به بمب‌گذاری در هواپیمای قطری فرودگاه منچستر را تعطیل کرد


انتقال یکی از مسافران هواپیمای قطری که به اتهام «تهدید دروغین به بمب‌گذاری» در فرودگاه منچستر دستگیر شد - ۱۴ امرداد ۱۳۹۳
انتقال یکی از مسافران هواپیمای قطری که به اتهام «تهدید دروغین به بمب‌گذاری» در فرودگاه منچستر دستگیر شد - ۱۴ امرداد ۱۳۹۳

در پی تماس خلبان یک هواپیمای مسافری خطوط هوایی قطر و گزارش احتمال بمب‌گذاری در آن هواپیما، دو فروند جنگنده نیروی هوایی بریتانیا روز سه‌شنبه هواپیما پهن‌پیکر ایرباس قطری را برای فرود در فرودگاهی در منچستر انگلستان همراهی کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از مسافران هواپیما در این ارتباط شناسایی و دستگیر شد. به گزارش این خبرگزاری فرد مذکور به اتهام «تهدید دروغین به بمب‌گذاری» بازداشت شده است.

این حادثه، که منجر به بسته شدن فرودگاه منچستر در شمال انگلستان به مدت ۲۵ دقیقه شد، برای مدتی نگرانی‌ها نسبت به وقوع یک حمله تروریستی را افزایش داد.

پرواز شماره ۲۳ خطوط هوایی قطر از دوحه به مقصد منچستر در حرکت بود و ۲۶۹ مسافر و ۱۳ خدمه پرواز در آن حضور داشتند.

یکی از عکاسان خبرگزاری رویترز حاضر در فرودگاه، یکی از مسافران مرد هواپیما را دید که دستبند به دستهایش زده شده بود و توسط ماموران امنیتی از هواپیما به بیرون منتقل می‌شد.

وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای اقدام سریع نیروی هوایی آن کشور در واکنش به هشدار اعلام شده مبنی بر درخواست خلبان هواپیما برای کمک را تائید کرد و گفت «هواپیما تا فرودگاه منچستر همراهی (اسکورت) شد و به سلامت فرود آمد. این حادثه هم‌اکنون توسط مقام‌های کشوری در حال بررسی است.»

در ماه مه سال گذشته میلادی (بهار ۱۳۹۲) خلبان یک هواپیمای خطوط هوایی پاکستان از حضور دو مسافر در هواپیما که مظنون به نظر می‌رسیدند خبر داد که جنگنده‌های بریتانیایی در عملیاتی مشابه آن هواپیما را تا فرودگاهی نزدیک لندن اسکورت کردند.

پس از حوادث تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا توسط گروه افراطی القاعده، حساسیت‌ها نسبت به هر گونه رفتار غیرمتعارف – حتی شوخی‌های زبانی یا تهدیدهای بی‌اساس به بمب‌گذاری و غیره – با حتمال این که ممکن است ایمنی پرواز را به خطر بیاندازد، بیشتر از قبل شد و تمهیدات امنیتی در فرودگاه‌ها و پروازهای مسافری در سراسر جهان به میزان چشم‌گیری تقویت شد.

XS
SM
MD
LG