لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

تونی بلر به خاطر اشتباهات در حمله به عراق عذرخواهی کرد


تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا گفت بابت "اشتباهاتی" که در جریان حمله به عراق تحت رهبری آمریکا صورت گرفت متاسف است.

بلر گفت اطلاعاتی که دریافت کرده بودند غلط بود و با آن که صدام حسین از سلاح شیمیایی علیه مردم کشور خود و دیگر کشورها استفاده کرده بود، اما برنامه تسلیحات کشتار جمعی "آنگونه که کشورهای غربی گمان می کردند" در عراق وجود نداشت.

بلر در مصاحبه با برنامه جی‌پی‌اس از شبکه خبری سی.ان.ان گفت هرچند بابت اشتباهات درباره برنامه ریزی جنگ عراق و فهم اوضاع پس از تغییر رژیم عذرخواهی می کند، اما از برکناری صدام حسین متاسف نیست.

تونی بلر گفت: "برای من سخت است که به خاطر برکنار کردن صدام حسین از قدرت عذرخواهی کنم. فکر می کنم حتی امروز در سال ۲۰۱۵، نبودن صدام حسین بهتر از بودنش است."

او همچنین گفت این دیدگاه که حمله به عراق عامل اصلی ظهور داعش است گفت "از برخی جهات می تواند درست باشد."

تونی بلر گفت نمی توانیم بگوییم "که آن دسته از ما که صدام حسین را در سال ۲۰۰۳ برکنار کردیم، هیچ مسئولیتی در قبال اوضاع سال ۲۰۱۵ نداریم." او همچنین گفت: "اولا بهار عرب در سال ۲۰۱۱هم تاثیر خودش را بر عراق امروز گذاشت و ثانیا داعش از سوریه برآمد و نه عراق."

بریتانیا با ۴۵ هزار نیرو، دومین کشور متحد آمریکا در حمله به عراق بود. آمریکا ۱۵۰ هزار نیرو به عراق فرستاد. هزاران نیروی دیگر از کشورهای استرالیا، اسپانیا و لهستان نیز ائتلاف تحت رهبری آمریکا را همراهی کردند.

XS
SM
MD
LG