لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

وزارت خارجه انگلیس و شورای فرهنگی بریتانیا به حکم ده سال زندان برای دختر ایرانی واکنش نشان دادند


گاردین پیشتر نوشت که فرد محکوم شده، ارس امیری ۳۳ ساله است که از سال پیش در ایران بازداشت شده است.
گاردین پیشتر نوشت که فرد محکوم شده، ارس امیری ۳۳ ساله است که از سال پیش در ایران بازداشت شده است.

چند ساعت بعد از صدور حکم ده سال زندان برای یک زن ایرانی تبار توسط قوه قضائیه ایران، وزارت خارجه انگلیس و همچنین شورای فرهنگی بریتانیا، نهادی که این زن در آن شاغل بود، به این حکم واکنش نشان دادند.

دفتر وزیر خارجه انگلیس در پاسخ به رویترز از صدور این حکم ابراز نگرانی کرد.

همچنین مدیر اجرایی بریتیش کانسیل یا شورای بریتانیا نیز در این رابطه گفت نتوانسته تایید کند که حکم صادر برای همکار این نهاد است.

مدیر اجرایی بریتیش کانسیل که به شورای فرهنگی بریتانیا مشهور است، درباره اظهارات مقام ایرانی گفته که یکی از کارکنان این مرکز که البته «رئیس میز ایران» نبوده، سال گذشته بازداشت شده بود و این فرد در سمت پایین‌تری در انگلیس فعالیت می‌کرده و وظیفه وی معرفی آثار هنری معاصر ایران به مخاطبان انگلیسی بوده است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت بدون اسم بردن از خانم امیری گفت که فردی که «مسئول میز ایران در شورای فرهنگی انگلیس» موسوم به «بریتیش کانسل» بوده، به ده سال زندان محکوم شده است.

جزئیات زیادی از بازداشت این دختر اعلام نشده اما در گفته های مقام قضایی ایران فاش شد که او بیش از یکسال پیش بازداشت شده بود اکنون به ده سال محکوم شده است. اطلاعی از روند محاکمه او و دسترسی این فرد به وکیل منتشر نشده است.

چند ساعت بعد از اینکه جمهوری اسلامی از صدور حکم ده سال زندان برای یک زن جوان خبر داد، سایت گاردین نوشت که این فرد، «ارس امیری» دانشجوی ۳۳ساله‌ است که سال گذشته توسط جمهوری اسلامی بازداشت شد.

ارس امیری دانشجوی ۳۳ساله‌ای که پیشتر بارها به ایران سفر کرده بود، اما آخرین بار وقتی برای دیدار با مادربزرگ بیمارش به ایران سفر کرد، پنج روز بعد توسط ماموران وزارت اطلاعات در اسفند ۹۶ بازداشت شد.

کمی بعد این دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون بریتانیا که توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، با تودیع قرار وثیقه۵۰۰ میلیون تومانی در سال ۹۷ از زندان آزاد شد.

اما پس از آن بار دیگر در شهریور سال گذشته بازداشت شد و تا کنون خبری از او اطلاع رسانی نشده است.

محسن عمرانی، پسرخاله ارس امیری در زمان اولین بازداشت او اعلام کرده بود که «ارس به واسطه رشته‌اش، همزمان در شورای فرهنگی بریتانیا کار می‌کرد.»

طی سال‌های اخیر چند ایرانی مقیم بریتانیا پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند. از جمله نازنین زاغری که حدود سه سال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت و از سوی دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شد.

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در آخرین گزارش خود که حدود ۹ ماه پیش منتشر شد، از حبس دو تابعیتی‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت، این بازداشت ها موجب نگرانی عمیق است و نمونه بارزی از طی نشدن مراحل قانونی در ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG