لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

وزیر خارجه بریتانیا قبل از سفر به تهران چه هشداری داد


این نخستین سفر وزیر خارجه جدید بریتانیا به ایران است.
این نخستین سفر وزیر خارجه جدید بریتانیا به ایران است.

«آی تی وی نیوز» در گزارشی نوشت: جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا، در آستانه نخستین سفر خود به ایران، به تهران هشدار داد که از شهروندان دو تابعیتی بی گناه بریتانیایی به عنوان زندانی سیاسی استفاده نکند.

وزیر خارجه بریتانیا از رژیم تندرو اسلامی خواست افرادی مانند نازنین زاغری رتکلیف، کارمند خیریه را که بر مبنای اتهامات ساختگی جاسوسی زندانی است آزاد کند.

جرمی هانت نخستین وزیر خارجه یک کشور غربی است که از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به ایران سفر می‌کند. آمریکا با اعمال دوباره تحریم ها علیه تهران، از رهبران ایران خواسته است «فعالیت های برهم زننده ثبات» شان را متوقف کنند.

جنگ یمن در دستور کار مذاکرات وزیر خارجه بریتانیا با همتای ایرانی اش، محمد جواد ظریف، قرار دارد.

هانت گفت: «بیش از هر چیز، ما باید شاهد بازگشت این بریتانیایی های ایرانی تبار دو تابعیتی زندانی در ایران نزد خانواده هایشان در بریتانیا باشیم. من ماجراهای دردناک بسیاری از خانواده هایی شنیده ام که مجبور بوده اند جدایی هولناکی را متحمل شوند. از این رو در ایران پیامی روشن برای رهبران آن کشور دارم: زندانی کردن مردم بی‌گناه نمی تواند و نباید به عنوان ابزار فشار دیپلماتیک مورد استفاده قرار بگیرد.»

نازنین زاغری رتکلیف مادر بریتانیایی ایرانی، که برای بنیاد تامسون رویترز کار می کند، آوریل ۲۰۱۶ هنگام خروج از ایران در فرودگام امام خمینی بازداشت و بعدتر به پنج سال زندان به اتهام جاسوسی محکوم شد. اتهامی که او قویا رد می‌کند.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین، که کارزار نفس گیری را برای آزادی او پیگیری کرده است می گوید، نازنین در زندان اوین مشقات روحی و جسمی شدیدی را تحمل کرده است.

جرمی هانت در نخستین دیدارش با ظریف در نیویورک در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در ماه سپتامبر، پیگیر وضعیت نازنین زاغری شده بود.

وزیر خارجه بریتانیا گفته است: «توافق هسته ای ایران با از بین بردن تهدید یک ایران مسلح به جنگ افزار هسته ای، مؤلفه حیاتی ثبات در خاور میانه است. دوام آن در گرو اجرای ۱۰۰ درصدی است. تا زمانی که ایران پایبند باشد، ما به تعهدات خود عمل خواهیم کرد. اما اگر در پی رسیدگی به دلایل ریشه ای چالش های پیش رو در منطقه هستیم، باید خواهان پایان یافتن فعالیت های برهم زننده ثبات ایران در مابقی منطقه باشیم.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG