لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۹

گزارش گاردین: بریتانیا برای فشار به ایران، فعالیت حزب الله را ممنوع خواهد کرد


روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: وزیران بریتانیا دولت آن کشور را تحت فشار گذاشته اند تا برای تشدید مواضع اش در برابر ایران فعالیت های حزب الله، گروه مورد حمایت تهران، در بریتانیا را ممنوع اعلام کنند.

حزب الله یک حزب سیاسی با یک نیروی شبه نظامی مستقر در لبنان است و ایالات متحده آن را یک گروه تروریستی می داند. اما بریتانیا از سال ۲۰۰۸ شاخه نظامی آن را ممنوع کرد ولی برای فعالیت شاخه سیاسی اش منعی وجود ندارد.

دعوت به ممنوعیت فعالیت حزب الله خواست دیرین جامعه یهودی بریتانیا بوده است و بسیاری از محافظه کاران برای تفکیک موضع شان از یهودی ستیزی در حزب کارگر مشتاق اعمال این ممنوعیت هستند.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، در این مهم شدت موضع در برابر ایران را پیگیری می کند. روشن نیست که آیا ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا، نیز چنین موضعی دارد یا خیر.

جرمی هانت، در پی اجتناب ایران از آزاد کردن نازنین زاغری رتکلیف، شهروند بریتانیایی، محبوس در زندان اوین، می کوشد راه هایی را برای تحت فشار گذاشتن ایران بیابد. هانت ایران را متهم کرده که از نازنین به عنواه مهره یک بازی دیپلماتیک استفاده می کند.

منتقدان حزب الله از جمله جون رایان، عضو حزب کارگر، رئیس انجمن حزبی «دوستان اسرائیل»، مدعی اند تفاوتی واقعی بین شاخه نظامی و سیاسی حزب الله وجود ندارد و هر دو مروج یهودی ستیزی، صدور ترور و نابودی اسرائیل هستند.

تا این اواخر، استدلال دولت بریتانیا این بود که با توجه به تمایل وزیران به حفظ تماس با دولت لبنان که حزب الله بخشی از آن است، ممنوعیت شاخه سیاسی حزب الله مد نظر نیست. بن والاس، وزیر امنیت بریتانیا، گفته است پلیس از قدرت کافی برای پیگرد پرونده های نفرت نژادی برخوردار است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG