لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۲

بریتانیا شناورهای خود را در تنگه هرمز اسکورت می‌کند


بنا بر اعلام وزارت دفاع بریتانیا، نیروی دریایی این کشور ماموریت یافته است تا کشتی‌های دارای پرچم بریتانیا را در حین عبور از تنگه هرمز، اسکورت کند.

به گزارش رایان براون، خبرنگار سی.ان.ان، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده است که نیروی دریایی این کشور این کشتی‌ها را، به طور گروهی و یا تک تک، همراهی خواهد کرد؛ هر چند باید در یک فاصله زمانی مناسب، قصد آنها برای عبور از تنگه هرمز به نیروی دریایی سلطنتی اطلاع داده شود.

رویترز نیز روز پنجشنبه ۳ مرداد، ضمن انتشار این خبر نوشت که یک کشتی جنگی بریتانیایی، شناورهایی که با پرچم بریتانیا از تنگه هرمز عبور می کنند را همراهی خواهد کرد. رویترز هدف از این اقدام دولت بریتانیا را دفاع از آزادی کشتیرانی عنوان کرده و آن را تغییر سیاست پیشین این دولت برشمرده است. به نوشته رویترز دولت بریتانیا قبلا گفته بود منابع نظامی لازم برای انجام این کار را ندارد.

تنش ها در خاورمیانه از روز ۲۸ تیرماه پس از اقدام سپاه پاسداران در توقیف یک نفتکش که با پرچم بریتانیا در حرکت بود افزایش یافته است. این اقدام از سوی بریتانیا به «راهزنی» تعبیر شد و واکنش کشورهای مختلف جهان و همچنین ناتو را به همراه داشت.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد.

پیشتر، مایک پمپئو در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران حالا دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است را توقیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG