لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۵

ایران می‌گوید هفت خدمه نفتکش توقیف‌شده بریتانیایی را آزاد خواهد کرد


سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز ۲۸ تیر از توقیف نفتکش استنا ایمپرو خبر داده بود.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز ۲۸ تیر از توقیف نفتکش استنا ایمپرو خبر داده بود.

رسانه دولتی جمهوری اسلامی به نقل از یک مقام وزارت خارجه ایران گزارش داد که این کشور به زودی هفت خدمه یک نفتکش توقیف شده بریتانیایی را آزاد خواهد کرد.

به گزارش رویترز، اگرچه تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۳ شهریور از آزادی هفت خدمه نفتکش توقیف شده بریتانیایی «استنا ایمپرو» در آینده نزدیک خبر داده است، اما مالک این کشتی می‌گوید که هنوز هیچگونه تاییدیه رسمی مبنی بر زمان آزادی این افراد دریافت نکرده است.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران حالا دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است را توقیف کرده است.

پیشتر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز ۲۸ تیر از توقیف نفتکش استنا ایمپرو خبر داد؛ اقدامی که از سوی بریتانیا به «راهزنی» تعبیر شد و واکنش کشورهای مختلف جهان و همچنین ناتو را به همراه داشت.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد.

ایالات متحده به دنبال تشکیل ائتلافی از دیگر کشورها برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG