لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

بوریس جانسون در نخستین روز کاری از رهبر حزب کارگر به خاطر طرفداری از «ملاها در تهران» انتقاد کرد


بوریس جانسون امروز در پارلمان به عنوان نخست وزیر بریتانیا حضور یافت.
بوریس جانسون امروز در پارلمان به عنوان نخست وزیر بریتانیا حضور یافت.

بوریس جانسون نخست وزیر جدید بریتانیا، از جرمی کوربین رهبر حزب کارگر به خاطر روابطش با «پرس تی‌وی‌»، شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان جمهوری اسلامی، و نیز حمایتش از مواضع تهران انتقاد کرد.

بنا بر یک ویدئوی منتشرشده در حساب توئیتر اسکای نیوز، بوریس جانسون در نخستین حضور خود به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا در پارلمان این کشور گفته است حتی فکر کردن به این که نظارت بر امنیت کشور به جرمی کوربین واگذار شود، باورنکردنی است.

جرمی کوربین، رهبر حزب مخالف دولت، از بوریس جانسون درباره طرح او برای تامین بودجه مدارس، مقامات محلی و پلیس پرسیده بود که جانسون در جواب گفت جرمی کوربین می خواهد مالیات ها را افزایش دهد و به خاطر روابط کوربین با ایران نمی توان به او اعتماد کرد.

بوریس جانسون گفت جرمی کوربین از شبکه «پرس تی‌وی‌» جمهوری اسلامی پول گرفته است و «بر سر اتفاقات خلیج فارس به جای آن که طرف دوستان ما در ایالات متحده را بگیرد، بارها طرف ملاها در تهران را گرفته است.»

پرس تی‌وی‌ به خاطر پخش اعترافات اجباری بازداشت شدگان و دیگر موارد نقض حقوق بشر با انتقادات بسیار شدید روبرو بوده است.

تنش ها در منطقه خلیج فارس از روز ۲۸ تیرماه پس از اقدام سپاه پاسداران در توقیف یک نفتکش که با پرچم بریتانیا در حرکت بود افزایش یافته است. این اقدام از سوی بریتانیا به «راهزنی» تعبیر شد و واکنش کشورهای مختلف جهان و همچنین ناتو را به همراه داشت.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد.

پیشتر، مایک پمپئو در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران حالا دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است را توقیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG