لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۲

سفر جهانگرد ماجراجو به ایران؛ تاخیر در صدور ویزا


«لویسون وود» در یکی از سفر هایش در آفریقا و به سمت سر چشمه رود نیل.
«لویسون وود» در یکی از سفر هایش در آفریقا و به سمت سر چشمه رود نیل.

«لویسون وود» جهانگرد و مستند ساز تلویزیون کانال چهار بریتانیا، می گوید هرچند مقام های ایران به او برای تهیه مستندش ویزا ندادند، اما آنقدر اصرار کرد، تا موفق شد مجوز بگیرد.

در آستانه پخش مستند جدید آقای «وود» نشریه اکسپرس بریتانیا درباره او گزارشی دارد. این نشریه نوشت، «لویسون وود» سربازی که به یک جهانگرد ماجراجو تبدیل شده، به این شهرت دارد که هیچگاه آرام نمی نشیند. هنگامی با او ملاقات کردیم که تازه هواپیمایش او را از ایران آورده بود. آن هم برای تهیه آخرین سری فیلمهای تلویزیونی به نام «از روسیه تا ایران: گذر از مرزهای وحشی».

در واقع ، ایرانی ها با امتناع از صدور ویزا برای «لویسون» تقریباً جلوی تهیه بخش پایانی سریال را گرفتند اما بالاخره کوتاه آمدند و گذاشتند او آخرین و چهارمین بخش این سری فیلم موثر مسافرتی را برای کانال ۴ تلویزیون انگلیس به پایان برساند.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

سه فیلم قبلی «راه رفتن روی رود نیل »، «راه رفتن روی هیمالیا» و «راه رفتن روی کشورهای آمریکائی» نام داشتند. این سری فیلم ها به تجدید سفری می پردازند که در حقیقت «لویسون» ۱۳ سال پیش، زمانی که ۲۲ سال داشت انجام داد.»

او می گوید از ناتینگهام در هند شروع به سفر کردم که جاده ابریشم و مسیر موسوم به «راه هیپی ها» را ببینم. لویستون ۳۵ ساله ، قبلاً در ارتش آمریکا خدمت کرده است.

او می گوید: «بعد از آن که در سال گذشته، فیلم آمریکا را تمام کردم، به فکر افتادم که سفر پیشینم را تجدید کنم و جالب ترین قسمت آن یعنی فاصله میان اروپا و آسیا را انتخاب کردم. یکی از متنوع ترین مناطق همه دنیا .»

وی افزود: ابتدا به مدت دو ماه، راهی ۲۶۰۰ مایلی را در منطقه قفقاز پیمودم و پس از دیدار از «سوچی» شهری که بازی های زمستانی ۲۰۱۴ در آن برگزار شد، تصمیم گرفتم به بخش هائی دیگر از روسیه، چچن، داغستان، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان و ایران بروم.

البته «لویسون» همان موقع نتوانست به ایران بیاید. او ناگزیر شد چهار هفته به خانه بازگردد تا بتواند اجازه ورود به ایران بگیرد.

وی می گوید: «این کار انرژی زیادی برای قانع کردن مقامات ایران گرفت. من و راهنمایم ناگزیر بودیم به آنها بگوئیم فقط می خواهیم وضع کنونی ایران را در فیلم نشان بدهیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG