لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

بریتانیا ادعای حکومت ایران مبنی بر اطلاع‌رسانی قبل از حمله به اسرائیل را رد کرد


حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل. آرشیو
حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل. آرشیو

سخنگوی ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، روز دوشنبه ۲۷ فروردین اعلام کرد لندن ادعای حکومت ایران را مبنی بر اینکه قبل از حمله به اسرائیل اطلاع‌رسانی کرده است رد می‌کند.

سخنگوی سوناک به خبرنگاران گفت: «من این ادعا را رد می‌کنم. و به طور کلی‌تر، ما حمله مستقیم آنها [حکومت ایران] به اسرائیل را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کنیم.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه گفت که تهران به کشورهای همسایه و آمریکا، متحد اسرائیل، ۷۲ ساعت قبل از حمله اخطار داده بود.

حکومت ایران روز شنبه صدها پهپاد و موشک را در یک حمله تلافی‌جویانه پس از حمله منتسب به اسرائیل به ساختمانی در مجاورت سفارت خود در سوریه به سمت اسرائیل پرتاب کرد.

به گزارش رویترز، حمله بیش از ۳۰۰ موشک و پهپاد که عمدتاً از داخل ایران پرتاب شد، خسارات اندکی به بار آورد، زیرا اکثر آنها توسط سیستم دفاعی گنبد آهنین اسرائیل و با کمک ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و اردن سرنگون شدند.

ایالات متحده روز یکشنبه ادعای حکومت ایران را که قبل از حمله به اسرائیل هشدار داده است رد کرد.

یکی از مقامات ارشد دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اظهارات امیرعبداللهیان را تکذیب کرد و گفت که واشنگتن از طریق واسطه‌های سوئیسی با ایران تماس داشته است اما ۷۲ ساعت قبل از آن اطلاعی دریافت نکرده است.

این مقام گفت: «این [ادعا] به هیچ عنوان درست نیست. آنها هیچ اطلاعی [به آمریکا] ندادند و هیچ نشانه‌ای هم بروز ندادند که اینها هدف‌ها خواهند بود، پس آنجا را تخلیه کنید.»

این مقام آمریکایی گفت: «ما پیامی را از سوی ایرانی‌ها از طریق سوئیس دریافت کردیم که به ما می‌گفت از نظر آنها حمله تمام شده‌ است، در حالی که حمله همچنان ادامه داشت.»

مقامات آمریکایی روز جمعه و شنبه گفتند که انتظار یک حمله قریب الوقوع را دارند و از حکومت ایران خواستند که حمله را انجام ندهد. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به صراحت گفت تنها پیامش به تهران این بود: «نکن.»

XS
SM
MD
LG