لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

بریتانیا پیگیر بازداشت عباس عدالت استاد دانشگاه امپریال و فعال ضد تحریم شد


بریتانیا روز پنجشنبه اعلام کرد خواهان دریافت سریع اطلاعاتی درباره بازداشت استاد یکی از دانشگاههای لندن در ایران شده است.

به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران، عباس عدالت استاد علوم کامپیوتری امپریال کالج لندن و فعال ضد تحریم و اقدام نظامی علیه ایران ۲۶ فروردین در تهران بازداشت شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا در لندن گفت: ما سریعاً خواهان اطلاعاتی از سوی مقامات ایران درباره گزارش دستگیری یک بریتانیایی ایرانی تبار در ایران هستیم.

کمپین حقوق بشر در ایران می گوید ماموران دولت ایران به خانه آقای عدالت در تهران حمله کرده و کامپیوتر و سی دی های وی را با خود برده اند.

در گذشته تعدادی از شهروندان بریتانیایی ایرانی تبار در ایران بازداشت و زندانی شده اند که سرشناس ترین آنها نازنین زاغری راتکلیف است که دو سال پیش با اتهاماتی کلی دستگیر و در دادگاهی غیر علنی به ۵ سال زندان محکوم شد.

کمپین حقوق بشر در ایران پیشتر تائید کرد توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر و بازداشت شده است.

عباس عدالت سال ۲۰۰۵ یک نهاد غیردولتی در لندن به نام جنبش ضد تحریم و مداخله نظامی در ایران موسوم به CASMII را تاسیس کرد و خواستار رفع تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی و جلوگیری از دخالت نظامی در ایران شد. در این سایت افرادی چون محمد مرندی فرزند وزیر بهداشت سابق ایران و از افراد نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی مقالاتی دارند.

آقای عدالت در سالهای گذشته بارها به ایران سفر کرده است.

بازداشت وی در ادامه بازداشت افراد دو تابعیتی است که بعضا با مقامات دولتی ارتباط دارند.

سیامک نمازی فعال اقتصادی مهرماه ۹۴ در ایران بازداشت شد و مدتی بعد پدر او نیز بازداشت شد. نزار زکا کارشناس فن آوری اطلاعات از جمله کسانی است که آبان ۱۳۹۴ به دعوت رسمی دولت ایران به تهران رفت و بعد بازداشت شد. هر سه این افراد از سوی جمهوری اسلامی به ده سال زندان محکوم شده اند.

ایران تابعیت غیر ایرانی را به رسمیت نمی شناسد.

تحلیلگران غربی می گویند جمهوری اسلامی ایران از بازداشت شدگان دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می کند تا از دولت های غربی پول و امتیاز بگیرد.

جمهوری اسلامی ایران، دیماه ۱۳۹۴ جیسون رضائیان و چند دو تابعیتی دیگر آمریکایی را پس از آن آزاد کرد که بیش از یک میلیارد دلار اصل و سود یک بدهی قدیمی را گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG